Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Bydgoszczy tak się powodzi, że nie potrzebujemy większego rządowego wsparcia? Zdaniem niektórych radnych chyba tak

Czy Bydgoszczy tak się powodzi, że nie potrzebujemy większego rządowego wsparcia? Zdaniem niektórych radnych chyba tak

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 styczeń 2022 17:01

Wczoraj (środa) Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła apel do premiera, w którym krytycznie ocenia zasady II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W dyskusji część radnych opozycji wprost twierdziła, że Bydgoszcz powinna się dzielić z małymi gminami.

Na drugą edycję tego rządowego programu przewidziano pulę 20 mld zł. Do Bydgoszczy maksymalnie może trafić tylko 100 mln zł, jeżeli trzy projekty zyskają akceptacją premiera. Zdaniem prezydenta Bydgoszczy i radnych koalicji wrócić powinno 200 mln zł, bo bydgoszczanie stanowią 1% populacji kraju, a 1% od 20 mld to 200 mln zł. Dość ostro z takim nastawieniem polemizowali niektórzy radni PiS-u.


- Jak Kali ukradnie krowę to dobrze. Jak Kalemu ukradną krowę to źle. Jeżeli teza prezydenta jest prawdziwa, że z puli 20 mld zł należy się nam bezpośrednio 200 mln zł, co nie do końca jest prawdą, bo tzw. 1% to tylko chwyt retoryczny, w ekonomi 10% to dużo, więc w naszym przypadku w cudzysłowie ,,należy się” 0,9% - mądrował się radny Marcin Lewandowski, aby na końcu stwierdzić, że skoro rząd sfinansuje nowy kampus Akademii Muzycznej to nie o co się burzyć - Jeżeli przypada na nas 0,9% włożonego podatku, to tyle musi wrócić do nas w tym samym programie jest fałszywa, ponieważ właśnie proszę wskazać gminy, którym dofinansowano Akademię Muzyczną? Nie ma takich.


Jeszcze dalej zapędził się radny Krystian Frelichowski, który wyraził troskę, aby w mniejszych miastach ludzie nie jeździli ,,polnymi drogami” - Oznaczałoby to, że w dużych ośrodkach będzie się działo wszystko, a w małych ośrodkach nie będzie ośrodków zdrowia, a ludzie będą jeździli polnymi lub brukowanymi drogami,

 

Na tej sesji Frelichowski dość dosadnie zabrał też głos w dyskusji o tym, że resort odpowiedzialny za kulturę nie dofinansował Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim - Bardzo się cieszę, że tego dofinansowania nie będzie – wypowiedział się z dumą.

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • Nowa Szóstka Wyborcza Portalu Kujawskiego

  Podobnie jak przed czterema laty chcemy zaproponować kandydatom poparcie wypracowanych przez nas sześciu postulatów, jako swego rodzaju kontraktu wyborczego ponad podziałami politycznymi. Zachęcamy kandydatów do zainteresowania się nimi i rozważenia ich poparcia, my na pewno będziemy natomiast ich z tego rozliczać.

 • Kobiety nie są równie ważne jak mężczyźni (Ranking feminizacji list wyborczych)

  Równouprawnienie – to dość popularny slogan polityczny, w szczególności po lewej stronie sceny politycznej, ale jak spojrzymy na reprezentację okręgu bydgoskiego w Sejmie, to panie stanowią zaledwie 25% stanu osobowego posłów. Jak spojrzymy na listy wyborcze – żadna z kobiet nie jest liderką listy!

Wiadomości z regionu