Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Bydgoszczy tak się powodzi, że nie potrzebujemy większego rządowego wsparcia? Zdaniem niektórych radnych chyba tak

Czy Bydgoszczy tak się powodzi, że nie potrzebujemy większego rządowego wsparcia? Zdaniem niektórych radnych chyba tak

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 styczeń 2022 17:01

Wczoraj (środa) Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła apel do premiera, w którym krytycznie ocenia zasady II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W dyskusji część radnych opozycji wprost twierdziła, że Bydgoszcz powinna się dzielić z małymi gminami.

Na drugą edycję tego rządowego programu przewidziano pulę 20 mld zł. Do Bydgoszczy maksymalnie może trafić tylko 100 mln zł, jeżeli trzy projekty zyskają akceptacją premiera. Zdaniem prezydenta Bydgoszczy i radnych koalicji wrócić powinno 200 mln zł, bo bydgoszczanie stanowią 1% populacji kraju, a 1% od 20 mld to 200 mln zł. Dość ostro z takim nastawieniem polemizowali niektórzy radni PiS-u.


- Jak Kali ukradnie krowę to dobrze. Jak Kalemu ukradną krowę to źle. Jeżeli teza prezydenta jest prawdziwa, że z puli 20 mld zł należy się nam bezpośrednio 200 mln zł, co nie do końca jest prawdą, bo tzw. 1% to tylko chwyt retoryczny, w ekonomi 10% to dużo, więc w naszym przypadku w cudzysłowie ,,należy się” 0,9% - mądrował się radny Marcin Lewandowski, aby na końcu stwierdzić, że skoro rząd sfinansuje nowy kampus Akademii Muzycznej to nie o co się burzyć - Jeżeli przypada na nas 0,9% włożonego podatku, to tyle musi wrócić do nas w tym samym programie jest fałszywa, ponieważ właśnie proszę wskazać gminy, którym dofinansowano Akademię Muzyczną? Nie ma takich.


Jeszcze dalej zapędził się radny Krystian Frelichowski, który wyraził troskę, aby w mniejszych miastach ludzie nie jeździli ,,polnymi drogami” - Oznaczałoby to, że w dużych ośrodkach będzie się działo wszystko, a w małych ośrodkach nie będzie ośrodków zdrowia, a ludzie będą jeździli polnymi lub brukowanymi drogami,

 

Na tej sesji Frelichowski dość dosadnie zabrał też głos w dyskusji o tym, że resort odpowiedzialny za kulturę nie dofinansował Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim - Bardzo się cieszę, że tego dofinansowania nie będzie – wypowiedział się z dumą.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu