Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta przechodzi na tryb zdalny obradowania

Rada Miasta przechodzi na tryb zdalny obradowania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 styczeń 2022 15:00

Jutrzejsza (styczniowa) sesja Rady Miasta Bydgoszczy odbędzie się w trybie zdalnym, będzie to pierwsza zdalna sesja od maja. Decyzję o przejściu na tryb zdalny podjęła w poniedziałek przewodnicząca Monika Matowska. Związana jest ona z rozpoczynającą się V falą pandemii i pojawieniem się znacznie szybciej rozprzestrzeniającego się wariantu Omnikron.

Obradowanie zdalne raczej nie przypadło do gustu żadnemu radnemu, co prawda umożliwia udział w sesji bez wychodzenia z domu, ale taka formuła obradowania jest trudniejsza – nie można bowiem z nikim nic w kuluarach przedyskutować, a też zapanowanie nad porządkiem sesji bywa trudniejsze. Na przełomie 2020 i 2021 roku, gdy obradowanie zdalne miało miejsce przez kilka miesięcy, niektórym radnym ujawniła się fantazja, aby np. gwizdać, hałasować waląc w garnki, czy nawet puszczać muzykę, w intencją zakłócenia obrad.

 

Jutro sesja rozpocznie się od dwóch ważnych dyskusji, które mogą jednak wywołać spore emocje polityczne wśród radnych. Pierwszy z tematów dotyczyły będzie drugiej edycji naboru do rządowego programu wspierania inwestycji w samorządach. W pierwszej edycji Bydgoszcz w przeliczeniu na mieszkańca zaliczyła się do samorządów, które otrzymały najmniejsze wsparcie. Będzie też dyskusja o projektowanej specustawie, która ma przerzucić odpowiedzialność za rekultywację terenów po zakładach chemicznych Zachem na bydgoski samorząd. Właśnie objęcie odpowiedzialnością bydgoskiego samorządu budzić może tutaj kontrowersje.

 

Radni będą głosować też za nadaniem patronatu dla 2022 roku dla Praw Człowieka, dla uczczenia 35. rocznicy ustanowienia przez Sejm pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest też pomysł, aby od razu uchwalić patronów roku przyszłego – 2023 – dla Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i Andrzeja Szwalbego.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu