Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta przechodzi na tryb zdalny obradowania

Rada Miasta przechodzi na tryb zdalny obradowania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 styczeń 2022 15:00

Jutrzejsza (styczniowa) sesja Rady Miasta Bydgoszczy odbędzie się w trybie zdalnym, będzie to pierwsza zdalna sesja od maja. Decyzję o przejściu na tryb zdalny podjęła w poniedziałek przewodnicząca Monika Matowska. Związana jest ona z rozpoczynającą się V falą pandemii i pojawieniem się znacznie szybciej rozprzestrzeniającego się wariantu Omnikron.

Obradowanie zdalne raczej nie przypadło do gustu żadnemu radnemu, co prawda umożliwia udział w sesji bez wychodzenia z domu, ale taka formuła obradowania jest trudniejsza – nie można bowiem z nikim nic w kuluarach przedyskutować, a też zapanowanie nad porządkiem sesji bywa trudniejsze. Na przełomie 2020 i 2021 roku, gdy obradowanie zdalne miało miejsce przez kilka miesięcy, niektórym radnym ujawniła się fantazja, aby np. gwizdać, hałasować waląc w garnki, czy nawet puszczać muzykę, w intencją zakłócenia obrad.

 

Jutro sesja rozpocznie się od dwóch ważnych dyskusji, które mogą jednak wywołać spore emocje polityczne wśród radnych. Pierwszy z tematów dotyczyły będzie drugiej edycji naboru do rządowego programu wspierania inwestycji w samorządach. W pierwszej edycji Bydgoszcz w przeliczeniu na mieszkańca zaliczyła się do samorządów, które otrzymały najmniejsze wsparcie. Będzie też dyskusja o projektowanej specustawie, która ma przerzucić odpowiedzialność za rekultywację terenów po zakładach chemicznych Zachem na bydgoski samorząd. Właśnie objęcie odpowiedzialnością bydgoskiego samorządu budzić może tutaj kontrowersje.

 

Radni będą głosować też za nadaniem patronatu dla 2022 roku dla Praw Człowieka, dla uczczenia 35. rocznicy ustanowienia przez Sejm pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest też pomysł, aby od razu uchwalić patronów roku przyszłego – 2023 – dla Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i Andrzeja Szwalbego.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu