Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzopiński chce, aby premier Morawiecki objął bydgoski respirator patronatem

Szopiński chce, aby premier Morawiecki objął bydgoski respirator patronatem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 styczeń 2022 17:36

W 2020 roku zespół naukowy dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej w ciągu kilku tygodni opracował prototyp polskiego respiratora, który zyskał wstępnie bardzo wysokie oceny. Masowa produkcja jednak pomimo upływu kolejnego 1,5 roku się nie rozpoczęła. Zdaniem posła Jana Szopińskiego premier Mateusz Morawiecki powinien objąć patronat nad tym wynalazkiem.

Stwierdzono, iż zaprezentowany respirator dorównuje respiratorom obecnie znajdującym się w użytkowaniu w szpitalach, a w niektórych funkcjach je przewyższa – tak o respiratorze CoViVENTIL UCM02, którego prototyp opracowano na Politechnice Bydgoskiej, pisze wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, opierając się na ocenach polskich specjalistów, w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego. Do tej pory powstało tylko 10 prototypowych modeli tego respiratora.

 

Do postępu prac we wdrażaniu produkcji CoViVENTIL UCM02 na masową skalę odniósł się na konferencji prasowej poseł Jan Szopiński z Lewicy - Moim zdaniem jeżeli zdołaliśmy na świecie opanować kwestię dotyczącą badań szczepionki, to tym bardziej respiratora, który przypominam był gotowy już w 2020 roku – ocenia parlamentarzysta - W związku z tym, w sposób bardzo miły,sympatyczny, aby nikogo nie drażnić zwracam się z oficjalną interpelacją do pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby swoim autorytetem zechciał objąć patronat.

 

Od sierpnia 2021 roku czynione są starania o przeprowadzenie badań funkcjonalności respiratorów na zwierzętach. Obecnie uzyskana jest zgoda II Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie, pozyskane są środki na te badania oraz podpisana jest umowa pomiędzy Politechniką Bydgoską a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) o wykonanie tych badań przez zespół SGGW. Oczekiwany jest termin rozpoczęcia badań – informuje wiceminister Bernacki. Dopiero po tych badaniach będzie można złożyć wniosek o rejestrację respiratora do użytkowania w szpitalach, w praktyce pozwoliłoby to uruchomić w Bydgoszczy nowy rodzaj przemysłu, który w Polsce do tej pory się nie rozwinął.


- W odpowiedziach, które uzyskałem – znajdujemy tego typu sformułowania, że te respiratory polskie są lepsze niż respiratory zagraniczne, że są one konkurencyjne pod względem ceny, w związku z czym sami państwo przyznacie, że moje działanie i moja prośba do pana premiera jest jak najbardziej uzasadniona – ocenia poseł Szopiński.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu