Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy poseł Olszewski domaga się dwóch przeglądów samochodu rocznie? Weryfikujemy fake news

Czy poseł Olszewski domaga się dwóch przeglądów samochodu rocznie? Weryfikujemy fake news

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 styczeń 2022 06:45

Czy jako narzędzie walki z ekologią grupa posłów Koalicji Obywatelskiej domaga się wprowadzenia obowiązku aż dwóch przeglądów samochodów w roku dla pojazdów z przebiegiem ponad 160 km tys. (a takich na polskich drogach wiele)? Taka informacja krąży po sieci, weryfikujemy jej prawdziwość.


W Bydgoszczy taką informację rozpowszechnia ją strona internetowa tygodnikbydgoski.pl finansowana przez podległy rządowi Narodowy Instytut Wolności, która nie pierwszy raz przedstawia nieprawdziwą informację.

Przyglądamy się źródłom tej informacji, której początkiem jest interpelacja grupy posłów Koalicji Obywatelskiej, w tym reprezentującego w Sejmie Bydgoszcz przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury Pawła Olszewskiego, główną autorką interpelacji była natomiast posłanka Zielonych Małgorzata Tracz. Posłowie w tej interpelacji nawiązują do kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która zaleciła wdrożenie do polskiego prawodawstwa dyrektywy unijnej 2014/45/UE. Parlamentarzyści pytają jakie elementy zaleceń NIK już wdrożono, a jakie się planuje. Nie pada w żaden sposób jednak oczekiwanie od posłów KO wprost takiego działania.

 

W odpowiedzi wiceminister Rafał Webber stwierdza: Ponadto, zaproponowanie przepisu będzie wzbudzało wiele wątpliwości w związku z obowiązkiem przeprowadzania w okresie jednego roku dwóch badań technicznych pojazdów, tj. okresowego, a także obowiązkowego,dodatkowego. „Dyskryminacja” lub bardziej „napiętnowanie” pojazdów z uwagi na wiek/przebieg, może wydawać się zupełnie nietrafione i pozbawione merytorycznej argumentacji;

 

Podsumowując:
Sformułowanie o dwóch przeglądach w roku używa zatem tylko wiceminister Webber, komentując zalecenia NIK oraz skutki wdrożenia dyrektywy unijnej. Jego słowa zostały przypisane jako rzekoma intencja parlamentarzystów.


Czego oczekuje w dyrektywie UE?

Warto jednak zajrzeć do samej dyrektywy 2014/45/UE, w której zapisano, że nowy samochód do użytku osobowego musi przejść przegląd nie później niż 4 lata po pierwszej rejestracji, a następnie przynajmniej raz na 2 lata. Polskie przepisy pod tym względem są bardziej rygorystyczne, bowiem mamy 3 lata od pierwszej rejestracji, a potem obowiązkowe przeglądy co rok.

 

Dalej dyrektywa pozwala państwom członkowskim wprowadzenie dodatkowych przeglądów w przypadkach gdy samochód jest powypadkowy lub ma przejechane ponad 160 tys. km. (nie można wykluczyć, że projektujący ten zapis np. chcieli dla tych pojazdów przeglądy co rok). W Polsce mamy i tak częstsze przeglądy i to bez wpływu na przebieg danego samochodu.

 

Warte obejrzenia

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

  • Inowrocławski klub stracił licencję

    Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Wiadomości z regionu