Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSenat chce, aby rząd sfinansował przebudowę Wiaduktów Warszawskich

Senat chce, aby rząd sfinansował przebudowę Wiaduktów Warszawskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 styczeń 2022 13:39

Już w środę udało się zamknąć 35 posiedzenie Senatu RP, w trakcie którego senatorowie wprowadzili poprawki do ustawy budżetowej na 2022 rok, którą Sejm uchwalił w grudniu. Teraz do poprawek Senatu odniosą się posłowie, którzy mogą jest pozostawić lub odrzucić.

Dość ważną poprawkę z punktu widzenia Bydgoszczy zgłosił w środę senator Andrzej Kobiak, dotyczącą sfinansowania z budżetu państwa przebudowy Wiaduktów Warszawskich, biegnących wzdłuż drogi krajowej nr 80, które są głównym traktem łączącym centrum Bydgoszczy z Fordonem. Senator Kobiak chciał przeznaczenia na ten cel 40 mln zł z budżetu państwa.

 

Drogi krajowe w miastach na prawach powiatu znajdują się w zarządzanie Prezydentów Miast. Rząd jednak nie zapewnia środków na ich utrzymanie. Przy ograniczaniu możliwości finansowych samorządów nie ma możliwości w dotychczasowej skali angażować środków samorządowych w utrzymanie dróg krajowych na terenie miast - tak senator uzasadniał swoją poprawkę.

 

O tym, że taka poprawka pojawiła się na posiedzeniu komisji i zyskała aprobatę informowaliśmy już wczoraj. Wieczorem Senat RP odniósł się do każdej poprawki na posiedzeniu plenarnym – o godzinie 21:29 za przyjęciem tej poprawki zagłosowało 51 senatorów (Koalicja Obywatelska, PSL i niezależni), przeciw było 45 z PiS-u. Od głosu wstrzymał się senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. O godzinie 22:01 Senat przyjął ustawę budżetową wraz z poprawkami.

 

Bez poprawek sejmowych

W toku prac Senatu RP nie pojawiły się regionalne poprawki, które posłowie opozycji składali w toku prac sejmowych. Były to chociażby środki na rekultywacje terenów po Zachemie oraz rozbudowę drogi krajowej nr 25 pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem.

 

,,Wiadukty są wyeksploatowane”

Od kilku miesięcy wiemy, że prowadzone obecnie naprawy Wiaduktów Warszawskich, które łączą centrum Bydgoszczy z Fordonem są tymczasowe i w perspektywie kilku lat będzie trzeba zbudować nowe mosty. Wiązać będzie się to jednak z kosztami, które z punktu widzenia budżetu Bydgoszczy mogą być trudne do udźwignięcia.

 

- Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane – ocenił Maciej Gust, z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, na a sesji Rady Miasta Bydgoszczy w listopadzie 2020 roku. Wskazywał on, że Wiadukty Warszawskie powstały w latach 70. z założeniami nośności, które nie odpowiadają dzisiejszym standardom natężenia ruchu. Ponadto zastosowano technologię, która się nie sprawdziła, dlatego w latach późniejszych od niej polscy inżynierowie odeszli.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kolejne wsparcie przekazuje województwo dla Ukrainy

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecydował o przekazaniu czterem regionom na Ukrainie łącznie 300 tys. zł – wsparcie to ma pozwolić na zaopatrzenie Ukraińców w agregaty prądotwórcze, śpiwory oraz przenośne kuchenki gazowe. Jest to odpowiedź na ostatnie działania Rosji, która oparła swoje działania na niszczeniu infrastruktury cywilnej, przez co powstają ogromne problemy z dostępnością prądu.

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

Wiadomości z regionu