Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPierwsze w Polsce badania nad wykorzystaniem technologii VR w terapii seniorów dobiegają końca

Pierwsze w Polsce badania nad wykorzystaniem technologii VR w terapii seniorów dobiegają końca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 styczeń 2022 06:53

Bydgoska firma Grydsen zajmuje się wdrażaniem innowacji w zakresie rehabilitacji seniorów. We współpracy z bydgoskimi uczelniami wyższymi realizowany był program GRADYS, którego celem było wykorzystanie do tego celu technologii VR – wirtualnej rzeczywistości.

VR umożliwia nam wejście w wirtualną rzeczywistość za sprawą specjalnych okularów, ta technologia cieszy się powodzeniem w segmencie gier komputerowych, ale zastosowanie może mieć w wielu innych dziedzinach życia, chociażby jako wsparcie dla rehabilitacji.

 

Projekt realizowany w Bydgoszczy jest od 2014 roku, jego ostatnim etapem będzie wdrożenie na masową skalę nowatorskiego programu treningu mózgu z wykorzystaniem technologii VR o nazwie GRADYS. W celu wdrożenia wyników badań na szerszą skalę w grudniu firma Grydsen stworzyła konsorcjum z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum. Liderem zespołu naukowo-badawczego jest UKW.

 

- Należy zaznaczyć, że to pierwsze polskie badania nad zastosowaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) w terapii osób starszych. Seniorzy, za pomocą specjalnych okularów, przenoszą się w wirtualny świat, który z jednej strony jest grą i zabawą, ale z drugiej narzędziem terapeutycznym stymulującym pracę mózgu (odbiorcy gry mają do wykonania konkretne zadania). Taka forma treningu stanowi alternatywę do profilaktyki zaburzeń funkcji poznawczych, czyli myślenia, pamięci, koncentracji, co przekłada się na lepszą jakość życia – informuje Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy UKW.

 

Zdaniem bydgoskiej uczelni to rozwiązanie może się przyjąć w szpitalach i w poradniach dla seniorów.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu