Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLiczymy koszty związane z Mostem Uniwersyteckim

Liczymy koszty związane z Mostem Uniwersyteckim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 12 styczeń 2022 00:25
Liczymy koszty związane z Mostem Uniwersyteckim Fot: Bogusław Białas

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że jest szansa, iż jeszcze w styczniu pojedziemy Mostem Uniwersyteckim, który zamknięty dla ruchu został w lutym ubiegłego roku, z uwagi na zagrożenie katastrofą budowlaną. To dobry czas, aby podsumować koszty związane z naprawą, bo te niematerialne związane z wyłączeniem z ruchu ważnego mostu są raczej niepoliczalne.

 

Okazuje się, że same prace naprawcze Mostu Uniwersyteckiego to nie koniec kosztów. Przypomnijmy – najpierw w połowie roku zainstalowano podpory, które miały wzmocnić konstrukcję mostu co kosztowało Bydgoszcz ok. 1,8 mln zł. Kończące się prace związane z nowym uregulowaniem want mostu to ponad 6,2 mln zł. Daje to już ponad 8 mln zł kosztów.

 

O tym, że Most Uniwersytecki grozi katastrofą budowlaną dowiedzieliśmy się w lutym z analizy prof. Krzysztofa Żółtowskiego. Jak się dowiadujemy ta analiza kosztowała Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej prawie 456,3 tys. zł. Dodatkowo za dodatkowe pomiary naciągu want zapłacono ponad 63,2 tys. zł. Sytuacja wymusiła uzyskanie ponadto nadzoru eksperckiego nad pracami naprawczymi – to kolejne ponad 153,7 tys. zł.

 

Ratusz zapowiada, że zwrotu tych wszystkich kosztów, czyli kwoty prawie 9 mln zł Bydgoszcz będzie się domagać od projektanta mostu z Gdańska, obwiniając go obłędy projektowe.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu