Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy: Podwyżki cen gazu mogą zniechęcać do wymiany starych pieców

Prezydent Bydgoszczy: Podwyżki cen gazu mogą zniechęcać do wymiany starych pieców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 03 styczeń 2022 16:21

Z danych ,,Rzeczypospolitej” wynika, że po zatwierdzeniu taryf przez Urząd Regulacji Energetycznej ceny gazu dla gospodarstw domowych wzrosną od 41 do nawet 58%, w przypadku spółdzielni mieszkaniowych wzrosty mogą wynieść jednak nawet kilkaset procent. Zdaniem posła Pawła Olszewskiego za tych ostatnich odbiorców winę ponosi luka prawna.

Główną przyczyną smogu w Bydgoszczy są przestarzałe kotły, przed tygodniem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMS-y zachęcają do pozostania w domu z uwagi na złą jakość powietrza – stężenie pyłów zawieszonych PM10 w Bydgoszczy przekroczyło unijne normy o prawie 400%. Żeby walczyć ze smogiem podejmowane są działania na rzecz wymiany pieców na znacznie bardziej ekologiczne, chociażby gazowe, do czego zachęca się mieszkańców chociażby dotacjami na zakup nowej instalacji grzewczej.

 

Prezydent Rafał Bruski ocenia jednak, że osoby które wymieniły piece mogą mieć teraz pretensje, jak za gaz zapłacą o 54% więcej - Ceny dla takich odbiorców wzrastają o 54%. To jest podwyżka, która w historii naszego kraju, prócz super inflacji, gdy żeśmy zrzucili jarzmo komunizmu, takich podwyżek nigdy nie było. I oczywiście ci ludzie mają słuszne pytanie – panie prezydencie, do czego nas pan namawiał – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej - Myślę, że ci co chcieli takie działania podjąć, myślę że trzy razy się zastanowią, albo z tego zamiaru zrezygnują.

 

Poseł Paweł Olszewski zapowiedział, że jego formacja złoży projekt ustawy, który ma obniżyć podwyżki dla spółdzielni mieszkaniowych - My jako Koalicja Obywatelska przygotowaliśmy projekt ustawy, który ma zapobiec tak drastycznym podwyżkom, w tym tygodniu ten projekt będzie w Sejmie złożony do laski marszałkowskiej – zapowiada.

 

Olszewski wskazuje, że winę za to ponosi bubel prawny, który traktuje mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych jak odbiorców przemysłowych, stąd też podwyżki o setki procent według wstępnych wyliczeń.

 

Miejskie instytucje na razie unikną podwyżek gazu

Prezydent Bydgoszczy wyjaśnił, że na dostawę gazu ogłoszony był dwuletni przetarg, stąd też w najbliższym roku będą obowiązywać stawki, które obowiązują od kilku miesięcy. Gdy okres zamówienia się skończy, wówczas będzie trzeba ogłosić nowe postępowanie i tutaj należy się spodziewać już wysokich podwyżek.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu