Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Rząd zabiera nam 200 zł i mówi, że może odzyskamy 100 zł

Bruski: Rząd zabiera nam 200 zł i mówi, że może odzyskamy 100 zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 grudzień 2021 13:53

Rząd ogłosił nabór do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych, którego pula wynieść ma 20 mld zł. Do Bydgoszczy trafić z niego może jednak maksymalnie 100 mln zł. Władze Bydgoszczy od dawna krytykują sposób rozdzielenia pieniędzy w pierwszej edycji.

 

W pierwszej edycji do podziału było 23 mld zł, które podzielono na samorządy decyzją premiera Mateusza Morawieckiego. Do Bydgoszczy z tej puli trafi 35 mln zł na remont Placu Kościeleckich i bulwarów nad Brdą. W drugiej edycji Bydgoszcz może się ubiegać o dofinansowanie trzech zadań, na które łącznie może uzyskać maksymalnie 100 mln zł (na pierwszy projekt do 5 mln zł, drugi 30 mln zł i trzeci 65 mln zł).O tym, ile dokładnie środków trafi zdecyduje premier.

 

Prezydent Bydgoszczy na środowej konferencji prasowej zaprezentował banknot 200 zł - 200 zł to jest to co bydgoszczanie wpłacili do budżetu państwa, w drugiej kieszeni mamy 100 zł. I rząd mówi – macie szansę odzyskać te 100 zł, 200 musicie wpłacić.

 

- To jest właśnie to co nam bydgoszczanom zabrano i to co możemy się ubiegać – podsumowuje prezydent Bydgoszczy - Te środki, które są dzielone przez rząd to są środki, które pochodzą z naszych podatków. Naszych – czyli mieszkańców dużych miast, małych miast i wsi.

 

Prezydent zakłada, że bydgoszczanie stanowią 1% populacji kraju,stąd też 1% z 20 mld zł to byłoby 200 mln zł. Dochody budżetu państwa to z kolei podatki płacone przez wszystkich Polaków. Kryteria Programu Inwestycji Strategicznych dają jednak maksymalne dofinansowanie dla Bydgoszczy na poziomie 100 mln zł.

 

Prezydent Bydgoszczy wyraził postulat, aby kierując się względami solidarnościowymi duże miasta, które generują największe dochody państwa odzyskały przynajmniej 80% tego co wpłacają, pozostałymi 20% można by się podzielić z biedniejszymi samorządami.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu