Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTen wyrok może być przełomowy: Niedziałający terminal sprzedający bilety w autobusie to nie problem pasażera

Ten wyrok może być przełomowy: Niedziałający terminal sprzedający bilety w autobusie to nie problem pasażera

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 grudzień 2021 00:33

Dziennie w sposób bezdotykowy zawieranych jest w bydgoskich autobusach i tramwajach około tysiąca transakcji. Wzrost zainteresowania tą formą opłaty za przejazd nie powinien dziwić, bowiem Polacy zaliczają się do nacji, które najchętniej przechodzą na bezgotówkowe formy płatności. Problem może się pojawić, gdy w danym momencie terminal sprzedający bilety na karty płatnicze nie będzie działał, wówczas w Bydgoszczy ryzykujemy mandatem za brak biletu, alternatywą może być wysiadka z pojazdu i czekanie na kolejny, co może nasze plany już pokrzyżować.

 

Jak wynika z wyroku z 4 listopada, jaki wydał Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieście, niedziałający terminal wbrew temu co chociażby twierdzi bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej to nie jest problem pasażera, ale właśnie ZDMiKP i operatora systemu. Wrocław, podobnie jak Bydgoszcz wdrożyły tę formę płatności biletów jako pierwsze w Polsce, we współpracy z tym samym operatorem, mamy zatem podobne rozwiązania technologiczne. W czerwcu 2020 roku mieszkaniec Wrocławia wsiadł do autobusu, ale z powodu awarii terminalu nie mógł kupić biletu. Chwilę później doszło do kontroli, w czasie której powodu braku ważnego biletu został ukarany. Mieszkaniec zapłacić nie chciał i sprawa trafiła do sądu. Sąd w tej sprawie stanął po stronie pasażera wskazując, że skoro wrocławskie MPK wybrało taki system sprzedaży biletów, to przewoźnik odpowiada za działanie tego systemu.

 

Pasazerowi sąd nakazał jedynie zwrot MPK równowartości biletu jednorazowego, którego kupić i skasować nie mógł z uwagi na awarie terminalu.

 

Niedziałający terminal nie wymusza na nas obowiązku posiadania biletu papierowego

Płatności bezgotówkowe wprowadziły też inne miasta, dla przykładu w Łodzi tak skonstruowano regulamin przewozu, że gdy ma miejsce awaria terminalu, wówczas nie pobiera się od pasażera opłaty dodatkowej, czyli potocznego mandatu. Z racji tego, że w Bydgoszczy niekiedy problem niedziałającego terminalu się pojawia, zwróciłem się w styczniu 2020 roku z petycją do prezydenta i Rady Miasta o zmianę regulaminu. Prezydent w odpowiedzi powielił argumenty ZDMiKP - w sytuacji awaryjności urządzenia zamontowanego w pojedzie do wnoszenia opłat za pomocą kart płatniczych Pasażer nie zostaje zwolniony z obowiązku posiadania ważnego dokumentu przewozu.

 

Dalej pojawiają się stwierdzenia, że można posiadać dodatkowo bilet papierowy lub aplikację mobilną na smartphone.

 

Do tej narracji również odnosi się wrocławski sąd, który wskazuje, że skoro przewoźnik informuje, że można kupić w pojeździe bilet za pomocą karty płatniczej - przecież przewoźnik zapewnia, że jest taka możliwość - nie ma obowiązku mieć zainstalowanej w telefonie innej aplikacji do zakupu biletów ani obowiązku mieć przy sobie biletu papierowego kupionego w stacjonarnym punkcie sprzedaży – napisano w uzasadnieniu do wyroku.

 

Rada Miasta nie zajęła stanowiska w sprawie petycji, radni uznali, że nie mają w tym zakresie kompetencji, skoro organem właściwym do ustalania regulaminu przewozu jest Prezydent. Trzeba jednak zaznaczyć, że artykuł 18 ustawy o samorządzie gminnym daje radnym uprawnienie do decydowania o kierunkach działania prezydenta.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu