Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Życzyli sobie tego synowie i córki powstańców, życzyli powstańców wnukowie i prawnukowie”

,,Życzyli sobie tego synowie i córki powstańców, życzyli powstańców wnukowie i prawnukowie”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 grudzień 2021 16:24
,,Życzyli sobie tego synowie i córki powstańców, życzyli powstańców wnukowie i prawnukowie” Fot i video: Bogusław Białas

Wczoraj - 27 grudnia – po raz pierwszy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzono w randze święta państwowego, ustanowionego na drodze ustawy. Ustanowienie święta państwowego wczoraj było podkreślane niemal na wszystkich organizowanych w miastach i miasteczkach uroczystościach. O tym dlaczego jest to ważne mówił z kolei w Bydgoszczy dr Sławomir Łaniecki.

Co roku 27 grudnia uroczystości odbywają się w Bydgoszczy przed jedynym Grobem Nieznanego Powstańca, który znajduje się nieopodal Kościoła Garnizonowego przy Rondzie Bernardyńskim.

 

- Dziś pamięć o Powstaniu Wielkopolskim wreszcie przestaje być peryferyjna. Powstanie Wielkopolskie staje się nie częścią polskiej historii wśród wielu wydarzeń z końca II i początków III dekady XX wieku, ale usadawia się w samym jej centrum. Jakże ważnej, bo historii walki o niepodległość Ojczyzny. Walki zakończonej wielkim sukcesem – mówił dr Sławomir Łaniecki, prezes Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - Kiedy Towarzystwo powstawało w Poznaniu niemal 32 lata temu, było pierwszym i przez długie lata w zasadzie jedynym głosem, które mówiły o godnym uczczeniu Powstania Wielkopolskiego i Powstańców, poprzez formalne ustanowienie dnia 27 grudnia świętem o randze państwowej. Była to jedna najważniejszych idei naszej organizacji. Myślę, że nawet najważniejsza idea.

 

Dalej Łaniecki wskazał - Gdy 23 lata temu powstawał oddział Towarzystwa w Bydgoszczy, tutaj dokładnie w tym samym miejscu, 27 grudnia 1998 roku, po raz pierwszy Towarzystwo współorganizowało z Miastem Bydgoszcz uroczystość rocznicowa, ta idea ponownie tutaj wybrzmiała. Życzyli sobie tego synowie i córki powstańców, życzyli powstańców wnukowie i prawnukowie.

 

Grób Nieznanego Powstańca to miejsce wyjątkowe w skali kraju. Spoczywają w nim szczątki uczestnika bitwy pod Murowańcem (gmina Białe Błota) z 18 czerwca 1919 roku. Zmarł on w bydgoskim szpitalu 20 czerwca i pochowano go na Cmentarzu Nowofarnym. W 1925 roku ówczesny prezydent Bydgoszczy, wcześniej oficer Powstania Wielkopolskiego, Bernard Śliwiński wyszedł z inicjatywą przeniesienia jego szczątków w okolice Ronda Bernardyńskiego.

 

– Za czasów prezydentury płk Śliwińskiego podjęto decyzję o ufundowaniu honorowego pochówku dla nieznanego powstańca wielkopolskiego. Inicjatywa wyszła właściwie przyszła z Francji, z Paryża, gdzie na wskutek ogromnych strat osobowych z I wojny światowej, pod Łukiem Triumfalnym na Polach Elizejskich pochowano nieznanego żołnierza francuskiego – tłumaczy Wojciech Zawadzki.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu