Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNaukowcy z Politechniki Bydgoskiej w Sejmie o wątpliwościach wobec przebiegu drogi S-10

Naukowcy z Politechniki Bydgoskiej w Sejmie o wątpliwościach wobec przebiegu drogi S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 27 grudzień 2021 09:46

W ubiegły poniedziałek (20 grudnia) odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S-10. Było to kolejne już posiedzenie tego zespołu, tym razem w większości zdominowane dyskusją o przebiegu odcinka Emiliaowo – Solec Kujawski.

Konkret jaki się pojawił na tym posiedzeniu to informacja ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że umowy z wykonawcami dla wszystkich odcinków w przebiegu Bydgoszcz – Toruń powinny być podpisane do marca. Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to prace budowlane powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Na posiedzeniu pojawiła się też dyskusja szczegółowa o odcinku Emiianowo – Solec Kujawski, która bardziej miała charakter dysputy akademickiej, bowiem z uwagi na zaawansowanie prac zmiany przebiegu odcinka nikt nie bierze pod uwagę.

 

W czasie tego posiedzenia działający w imieniu społeczności Solca Kujawskiego inżynier Andrzej Hoffman przedstawił swój wariant przebiegu odcinka Emilianowo – Solec Kujawski, który ma być mniej inwazyjny dla naturalnych źródlisk, ale też spełniać oczekiwania firmy Drobex, która wyraża niezadowolenie wybranym do realizacji wariantem.

 

- Jeżeli doszłoby do zmiany przebiegu i przesunięcia w kierunku jaki pan pokazał, to musielibyśmy zrobić nową inwentaryzację przyrodniczą, co miałoby wpływ na studium korytarzowe, które nie uwzględniało tego - mówił łączący się zdalnie z zespołem Sebastian Borowiak, dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy - Po drugie utrata części zakontraktowanych środków i czasu, w którym jesteśmy zobowiązani wybudować drogę.

 

- Jak wiemy droga krajowa nr 10 jest specyficzną drogą, bardzo dużo zdarzeń drogowych z udziałem osób, które ponoszą śmierć – podkreślał Borowiak.

 

Hoffmanowi towarzyszyła Elżbieta Wysocka, która od dawna zabiega o zmianę przebiegu tego odcinka S-10 - Ta droga ma być budowana na lata, nie dla nas, nie teraz, a pewnie też do końca świata – stwierdziła, po czym dodała - To, że ta droga powstaje dopiero teraz, to jeżeli przesuniemy ją o rok to nic tak wielkiego się nie stanie. Nie takie rzeczy przesuwano.


W praktyce korekta studium korytarzowego i nowe decyzje środowiskowe to lekko licząc 1,5 roku opóźnienia. Zanim rozpisano przetargi na cały odcinek Bydgoszcz – Toruń około roku trwało postępowanie środowiskowe I instancji, następnie 1,5 roku II instancji. Zatem od momentu złożenia wniosku o decyzję środowiskową (styczeń 2019) do momentu podpisania umów (zakładając, że nastąpi to w marcu) miną ponad 3 lata.

 

Profesorowie również preferują wariant Hoffmana

Następnie głos zabrali w imieniu Politechniki Bydgoskiej, łączący się zdalnie profesorowie Maciej Kumor i Andrzej Sadurski.

 

- Siły natury, które są ukryte w ziemi, są potężniejsze od naszych mocy umysłowych, i rysunkowych i wykonawczych - wskazał prof. Kumor, który wyjaśnił, że problemy z wodami podziemnymi sprawia obecnie chociażby węzeł Stryszek (Bydgoszcz Południe). Dlatego oboje zarekomendowali przebieg w przebiegu jaki wcześniej referował inżynier Andrzej Hoffman.

 

 

Przedstawiciel GDDKiA odnosząc się do opinii naukowców Politechniki Bydgoskiej wyjaśnił, że ich argumenty były znane Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która blisko 1,5 roku analizowała decyzję środowiskową. Przypomniał on, że GDOŚ zmodyfikował decyzję środowiskową I instancji, nakładając na wykonawcę odcinka szereg wymogów środowiskowych, w tym zapewnienie nietykalności źródlisk.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu