Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni z Sierpca chcą pociągów do Bydgoszczy

Radni z Sierpca chcą pociągów do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 grudzień 2021 07:42

W listopadzie Rada Powiatu w Sierpcu przyjęła apel o uruchomienie połączeń kolejowych z Sierpca przez Toruń do Bydgoszczy. Adresatami apelu jest marszałek województwa mazowieckiego oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Wdrożenia postulatu w życie nie ułatwia jednak infrastruktura.

Radni powiatu sierpeckiego wskazują z jednej strony na potrzebę dojazdu na uczelnie w Toruniu i w Bydgoszczy, a także do szpitali. Wymienione w apelu jest bydgoskie Centrum Onkologii. Postuluje się o dwie pary pociągów dziennie.

 

Spełnienie postulatu na dzisiaj w tym kształcie utrudnia stan infrastruktury, bowiem pomiędzy Sierpcem i Toruniem nie ma elektryfikacji, zatem przewozy musiałby wykonywać tabor spalinowy, a ten pomiędzy Toruniem i Bydgoszczą nie osiągnąłby takich prędkości jak pociągi elektryczne. Być może w przyszłości jak pojawią się pociągi z bateriami lub wodorowe, nad którymi pracuje bydgoska PESA, byłoby to łatwiej spełnić.

 

Marszałek województwa Piotr Całbecki zapowiada, że do końca stycznia uruchomione mają być nawet trzy pary pociągów z Sierpca do Torunia, co w pewnej części spełnia oczekiwania radnych z powiatu sierpeckiego. Gdyby je dobrze skomunikować z pociągami relacji Toruń – Bydgoszcz, to można by zapewnić nawet dość wygodne przesiadki w Toruniu.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu