Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW całej Polsce protesty w obronie TVN

W całej Polsce protesty w obronie TVN

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 grudzień 2021 00:30
W całej Polsce protesty w obronie TVN Fot i video: Bogusław Białas

O godzinie 19 na Starym Rynku w Bydgoszczy zebrał się tłum, aby protestować przeciwko tzw. lex TVN, w obronie tej stacji telewizyjnej. W proteście udział wzięli lokalni przedstawiciele opozycji z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim na czele. Podobne protesty odbywały się w miastach całego kraju, największy w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim, miejscem dla ,,lex TVN” dzisiaj szczególnym.

Lex TVN pojawiło się w wakacje, czyli ustawa mająca uniemożliwić uzyskanie koncesji przez stacje telewizyjne, które mają swoją siedzibę poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Grupa TVN Discovery należy do amerykańskiego kapitału, stąd też w sposób szczególny działania większości rządzącej w Polsce krytykuje amerykańska administracja. Ustawę Sejm przyjął już w wakacje, następnie Senat wniósł o jej odrzucenie. Przez kolejne miesiące nic się nie działu, aż do ostatniego piątku, gdy wprowadzono nagle projekt odrzucający stanowisko Senatu, którego przegłosowanie sprawiło, że teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, który może ją podpisać i wówczas wejdzie w życie lub zawetować. Z tego też powodu główna manifestacja odbyła się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.


W Bydgoszczy przeciwko tej ustawie protestowali samorządowcy i parlamentarzyści. Poseł Jan Szopiński wspomniał, że w piątek o głosowaniu ,,lex TVN” posłów powiadomiono dopiero 15 minut przed głosowaniem - Bydgoszcz mówi tak wolnym mediom. Gdyby radni PiS-u tu w tym ratuszu otrzymali od prezydenta uchwałę na 15 minut przed głosowaniem, to by protestowali i mówili nie, a tak jest w polskim Sejmie. Otrzymaliśmy na 15 minut przed głosowaniem projekt tej ustawy.


Znacznie ostrzejszy politycznie ton przyjął prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Oni doszli do władzy dzięki kłamstwu, które zaczęło się w 2010 roku i ten system opiera się wyłącznie o kłamstwo, a największym wrogiem jest prawda. I prawdę głoszą wolne media, dlatego chcą je zniszczyć.

 


 

Europoseł Radosław Sikorski wskazywał natomiast, że wyciągnięcie tej ustawy teraz pogorszy relacje ze Stanami Zjednoczonymi, a dzieje się to w momencie, gdy przy granicy z Ukrainą stacjonuje 100 tys. rosyjskich żołnierzy, a Biały Dom ostrzega, że może dojść do agresji na Ukrainę - To jest właśnie ten moment, w którym nasza partia rządząca wybrała na konflikt ze Stanami Zjednoczonymi – mówił europoseł Sikorski na Starym Rynku w Bydgoszczy - Jeszcze jest nam potrzebna wojenka ze Stanami Zjednoczonymi, wtedy kiedy Putin grozi wojną. To jest szaleństwo, to jest niebezpieczne dla kraju.

 

W niedzielę do parlamentarzystów PiS z Bydgoszczy list otwarty skierował prezydent Bruski, w którym stwierdza, że nadające w Bydgoszczy media publiczne oraz przejęte niedawno przez Orlen nie są już obiektywne.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu