Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgrzy chcieli zorganizować jeden mecz w trakcie Euro2012

Węgrzy chcieli zorganizować jeden mecz w trakcie Euro2012

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 grudzień 2021 19:54

W środę w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy gościł były sędzia międzynarodowy oraz były prezes PZPN Michał Listkiewicz. Spotkanie było związane z promocją jego pierwszej książki pt. ,,Listek”. W czasie rozmowy z Maciejem Wilkowskim Listkiewicz zdradził, że jeden z węgierskich działaczy zabiegał, aby mecz z Euro2012, które zorganizowała Polska i Ukraina zorganizować na Węgrzech. Prezentujemy półgodziny fragment tego spotkania.

Organizatorem spotkania z Michałem Listkiewiczem był Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak. Michał Listkiewicz studiował bowiem hungarystykę, a o Wegrzech mówi jak o drugiej ojczyźnie.

 

- Kierunek węgierski w moim życiu pojawił się nagle – wspomina Michał Listkiewicz - Zawsze mnie ciągnęło do języków obcych – nie do matematyki, nie do chemii, ale do języków obcych i postanowiłem jakąś filologię studiować. Ten węgierski mnie jakoś zafascynował, choć nie znałem żadnego słowa, ale jakoś poszło i nie żałuję, bo do dzisiaj jest to moja druga ojczyzna, mam tam też wielu przyjaciół.


Listkiewicz wyznał, że były podejmowane działania, aby mecz w czasie Euro2012 przenieść na Węgry - Jest na Węgrzech taki człowiek, który nie ma najlepszej reputacji, ale wszędzie się wślizgnie – był prezesem związku pływackiego, wiceprezesem komitetu olimpijskiego, w związku piłkarskim. Postać taka specyficzna. I zadzwonił do mnie, gdy dostaliśmy to Euro, aby im jeden mecz odstąpić.


Listkiewicz wskazał jednak, że na takie rzeczy nie było szans uzyskać zgody UEFA - To było niemożliwe – UEFA nigdy na to by nie przystała


Wspomnieć warto - odchodząc już od spotkania z Michałem Listkiewiczem, że Węgry wraz z Chorwacją także zabiegały o organizację Mistrzostw Europy w 2012 roku. Już po przyznaniu ich organizacji Polsce i Ukrainie, w 2009 roku niemieckie media spekulowały, że z uwagi na fatalne przygotowanie na tamten moment Ukrainy, miano w piłkarskich kuluarach rozważać zastąpienie Ukrainy przez Węgry.

 

Następcą Michała Listkiewicza jako prezesa PZPN był Zbigniew Boniek, o decyzjach Bońka Listkiewicz mówił tak - PZPN w każdej epoce funkcjonował inaczej. Mnie się wydawało, że po epoce prezesa Dziurowicza, że my robimy ultra nowocześnie PZPN. W tym roku 2000 to było nowocześnie, a dzisiaj mamy rok 2021, więc nic w tym złego nie ma, że związek piłkarski jest korporacją. Zresztą wszystkie związki sportowe w Polsce idą w tym kierunku, nawet te o których się mówi, że to ,,relikt komuny”.


Podczas spotkania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury Michał Listkiewicz mówił dużo o trenerze legendzie Kazimierzu Górskim - To w moim życiu postać szczególna, po moich rodzicach najważniejsza, ja pana Kazimierza ubóstwiałem i ubóstwiam do dzisiaj. Postać niesamowita, również z Bydgoszczą związana, bo pan Kazimierz bywał w samej Bydgoszczy na meczach. Człowiek przemądry, ale nie taką mądrością książkową, czy dyplomami, tylko życiowo. Pan Kazimierz był mistrzem takich ripost sytuacyjnych.

 

Więcej o wątkach bydgoskich w życiu Michała Listkiewicza piszemy tutaj - Michał Listkiewicz o swoich relacjach ze Zbigniewem Bońkiem: Szorstka przyjaźń

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu