Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgrzy chcieli zorganizować jeden mecz w trakcie Euro2012

Węgrzy chcieli zorganizować jeden mecz w trakcie Euro2012

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 grudzień 2021 19:54

W środę w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy gościł były sędzia międzynarodowy oraz były prezes PZPN Michał Listkiewicz. Spotkanie było związane z promocją jego pierwszej książki pt. ,,Listek”. W czasie rozmowy z Maciejem Wilkowskim Listkiewicz zdradził, że jeden z węgierskich działaczy zabiegał, aby mecz z Euro2012, które zorganizowała Polska i Ukraina zorganizować na Węgrzech. Prezentujemy półgodziny fragment tego spotkania.

Organizatorem spotkania z Michałem Listkiewiczem był Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak. Michał Listkiewicz studiował bowiem hungarystykę, a o Wegrzech mówi jak o drugiej ojczyźnie.

 

- Kierunek węgierski w moim życiu pojawił się nagle – wspomina Michał Listkiewicz - Zawsze mnie ciągnęło do języków obcych – nie do matematyki, nie do chemii, ale do języków obcych i postanowiłem jakąś filologię studiować. Ten węgierski mnie jakoś zafascynował, choć nie znałem żadnego słowa, ale jakoś poszło i nie żałuję, bo do dzisiaj jest to moja druga ojczyzna, mam tam też wielu przyjaciół.


Listkiewicz wyznał, że były podejmowane działania, aby mecz w czasie Euro2012 przenieść na Węgry - Jest na Węgrzech taki człowiek, który nie ma najlepszej reputacji, ale wszędzie się wślizgnie – był prezesem związku pływackiego, wiceprezesem komitetu olimpijskiego, w związku piłkarskim. Postać taka specyficzna. I zadzwonił do mnie, gdy dostaliśmy to Euro, aby im jeden mecz odstąpić.


Listkiewicz wskazał jednak, że na takie rzeczy nie było szans uzyskać zgody UEFA - To było niemożliwe – UEFA nigdy na to by nie przystała


Wspomnieć warto - odchodząc już od spotkania z Michałem Listkiewiczem, że Węgry wraz z Chorwacją także zabiegały o organizację Mistrzostw Europy w 2012 roku. Już po przyznaniu ich organizacji Polsce i Ukrainie, w 2009 roku niemieckie media spekulowały, że z uwagi na fatalne przygotowanie na tamten moment Ukrainy, miano w piłkarskich kuluarach rozważać zastąpienie Ukrainy przez Węgry.

 

Następcą Michała Listkiewicza jako prezesa PZPN był Zbigniew Boniek, o decyzjach Bońka Listkiewicz mówił tak - PZPN w każdej epoce funkcjonował inaczej. Mnie się wydawało, że po epoce prezesa Dziurowicza, że my robimy ultra nowocześnie PZPN. W tym roku 2000 to było nowocześnie, a dzisiaj mamy rok 2021, więc nic w tym złego nie ma, że związek piłkarski jest korporacją. Zresztą wszystkie związki sportowe w Polsce idą w tym kierunku, nawet te o których się mówi, że to ,,relikt komuny”.


Podczas spotkania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury Michał Listkiewicz mówił dużo o trenerze legendzie Kazimierzu Górskim - To w moim życiu postać szczególna, po moich rodzicach najważniejsza, ja pana Kazimierza ubóstwiałem i ubóstwiam do dzisiaj. Postać niesamowita, również z Bydgoszczą związana, bo pan Kazimierz bywał w samej Bydgoszczy na meczach. Człowiek przemądry, ale nie taką mądrością książkową, czy dyplomami, tylko życiowo. Pan Kazimierz był mistrzem takich ripost sytuacyjnych.

 

Więcej o wątkach bydgoskich w życiu Michała Listkiewicza piszemy tutaj - Michał Listkiewicz o swoich relacjach ze Zbigniewem Bońkiem: Szorstka przyjaźń

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu