Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWszystkie bydgoskie i regionalne poprawki odrzucone przez Sejm

Wszystkie bydgoskie i regionalne poprawki odrzucone przez Sejm

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 grudzień 2021 18:31

W piątek Sejm RP uchwalił ustawę budżetową na 2022 rok – w czasie piątkowych obrad odbyło się też głosowanie w sprawie poprawek dotyczących naszego regionu. Wszystkie poprawki zostały odrzucone w trybie przyspieszonym. Teraz ustawa budżetowa trafi do Senatu.

Dochody budżetu państwa na 2022 rok ustalono na poziomie 491,9 mld zł, natomiast wydatki 521,8 mld zł. Przewiduje się, że deficyt budżetowy nie przekroczy 29,9 mld zł.

 

Głosowania budżetowe rozpoczęły się przed godziną 10. Posłowie zgłosili w formie poprawek i wniosków mniejszości ponad 400 wniosków o zmianę ustawy budżetowej. Na początku zagłosowano jednak nad zmianą trybu procedowania nad budżetem, aby wszystkie głosowania przeprowadzić blokowo w formie zaledwie trzech głosowań. W poprzednich latach był zwyczaj, że każdą poprawkę głosowało się oddzielnie, przez co głosowania trwały kilka godzin. W związku z tym w formie jednego głosowania głosowano nad wszystkimi wnioskami mniejszości.

 

Wśród tych wniosków znalazły się poprawki aby:
- przeznaczyć 60 mln zł na budowę hali lekkoatletycznej na kompleksie Zawiszy – poprawka posła Jana Szopińskiego z Lewicy;

- przeznaczyć 50 mln zł na dalsze działania związane z rekultywacją terenów po zakładach chemicznych Zachem w projekcie Koalicji Obywatelskiej , natomiast 15 mln zł w projekcie Lewicy;

- zabezpieczyć 10 mln zł na rozpoczęcie przygotowań do rozbudowy drogi krajowej nr 25 do standardu dwupasmowego na odcinku: Sępólno Krajeńskie – Bydgoszcz – Inowrocław;

- przeznaczyć 100 mln zł na modernizację nabrzeży Brdy i Wisły w granicach Bydgoszczy, w ramach poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, jako uzupełnienie dla inwestycji planowanych przez bydgoski samorząd;

- zabezpieczenie dodatkowych 110 mln zł na budowę kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jako kwoty brakującej do rozstrzygnięcia przetargu – ta poprawka wydaje się na dzisiaj już nieaktualna, bowiem jeszcze w listopadzie za sprawą promesy od ministra kultury, przetarg został już rozstrzygnięty.

Przy sprzeciwie klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz trójki posłów Kukiz15, natomiast poparciu pozostałych klubów, wnioski mniejszości, w tym także dotyczące naszego regionu zostały odrzucone. Wszyscy bydgoscy posłowie brali udział w tym głosowaniu.

 

W dalszej kolejności ustawa budżetowa trafi do Senatu, który może ją zatwierdzić w takim kształcie lub wprowadzić swoje poprawki. W tym drugim scenariuszu ustawa budżetowa wróciłaby do Sejmu, który może kwalifikowaną większością odrzucić poprawki Senatu.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu