Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWszystkie bydgoskie i regionalne poprawki odrzucone przez Sejm

Wszystkie bydgoskie i regionalne poprawki odrzucone przez Sejm

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 grudzień 2021 18:31

W piątek Sejm RP uchwalił ustawę budżetową na 2022 rok – w czasie piątkowych obrad odbyło się też głosowanie w sprawie poprawek dotyczących naszego regionu. Wszystkie poprawki zostały odrzucone w trybie przyspieszonym. Teraz ustawa budżetowa trafi do Senatu.

Dochody budżetu państwa na 2022 rok ustalono na poziomie 491,9 mld zł, natomiast wydatki 521,8 mld zł. Przewiduje się, że deficyt budżetowy nie przekroczy 29,9 mld zł.

 

Głosowania budżetowe rozpoczęły się przed godziną 10. Posłowie zgłosili w formie poprawek i wniosków mniejszości ponad 400 wniosków o zmianę ustawy budżetowej. Na początku zagłosowano jednak nad zmianą trybu procedowania nad budżetem, aby wszystkie głosowania przeprowadzić blokowo w formie zaledwie trzech głosowań. W poprzednich latach był zwyczaj, że każdą poprawkę głosowało się oddzielnie, przez co głosowania trwały kilka godzin. W związku z tym w formie jednego głosowania głosowano nad wszystkimi wnioskami mniejszości.

 

Wśród tych wniosków znalazły się poprawki aby:
- przeznaczyć 60 mln zł na budowę hali lekkoatletycznej na kompleksie Zawiszy – poprawka posła Jana Szopińskiego z Lewicy;

- przeznaczyć 50 mln zł na dalsze działania związane z rekultywacją terenów po zakładach chemicznych Zachem w projekcie Koalicji Obywatelskiej , natomiast 15 mln zł w projekcie Lewicy;

- zabezpieczyć 10 mln zł na rozpoczęcie przygotowań do rozbudowy drogi krajowej nr 25 do standardu dwupasmowego na odcinku: Sępólno Krajeńskie – Bydgoszcz – Inowrocław;

- przeznaczyć 100 mln zł na modernizację nabrzeży Brdy i Wisły w granicach Bydgoszczy, w ramach poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, jako uzupełnienie dla inwestycji planowanych przez bydgoski samorząd;

- zabezpieczenie dodatkowych 110 mln zł na budowę kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jako kwoty brakującej do rozstrzygnięcia przetargu – ta poprawka wydaje się na dzisiaj już nieaktualna, bowiem jeszcze w listopadzie za sprawą promesy od ministra kultury, przetarg został już rozstrzygnięty.

Przy sprzeciwie klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz trójki posłów Kukiz15, natomiast poparciu pozostałych klubów, wnioski mniejszości, w tym także dotyczące naszego regionu zostały odrzucone. Wszyscy bydgoscy posłowie brali udział w tym głosowaniu.

 

W dalszej kolejności ustawa budżetowa trafi do Senatu, który może ją zatwierdzić w takim kształcie lub wprowadzić swoje poprawki. W tym drugim scenariuszu ustawa budżetowa wróciłaby do Sejmu, który może kwalifikowaną większością odrzucić poprawki Senatu.

 

Warte obejrzenia

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

  • Inowrocławski klub stracił licencję

    Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu