Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWszystkie bydgoskie i regionalne poprawki odrzucone przez Sejm

Wszystkie bydgoskie i regionalne poprawki odrzucone przez Sejm

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 grudzień 2021 18:31

W piątek Sejm RP uchwalił ustawę budżetową na 2022 rok – w czasie piątkowych obrad odbyło się też głosowanie w sprawie poprawek dotyczących naszego regionu. Wszystkie poprawki zostały odrzucone w trybie przyspieszonym. Teraz ustawa budżetowa trafi do Senatu.

Dochody budżetu państwa na 2022 rok ustalono na poziomie 491,9 mld zł, natomiast wydatki 521,8 mld zł. Przewiduje się, że deficyt budżetowy nie przekroczy 29,9 mld zł.

 

Głosowania budżetowe rozpoczęły się przed godziną 10. Posłowie zgłosili w formie poprawek i wniosków mniejszości ponad 400 wniosków o zmianę ustawy budżetowej. Na początku zagłosowano jednak nad zmianą trybu procedowania nad budżetem, aby wszystkie głosowania przeprowadzić blokowo w formie zaledwie trzech głosowań. W poprzednich latach był zwyczaj, że każdą poprawkę głosowało się oddzielnie, przez co głosowania trwały kilka godzin. W związku z tym w formie jednego głosowania głosowano nad wszystkimi wnioskami mniejszości.

 

Wśród tych wniosków znalazły się poprawki aby:
- przeznaczyć 60 mln zł na budowę hali lekkoatletycznej na kompleksie Zawiszy – poprawka posła Jana Szopińskiego z Lewicy;

- przeznaczyć 50 mln zł na dalsze działania związane z rekultywacją terenów po zakładach chemicznych Zachem w projekcie Koalicji Obywatelskiej , natomiast 15 mln zł w projekcie Lewicy;

- zabezpieczyć 10 mln zł na rozpoczęcie przygotowań do rozbudowy drogi krajowej nr 25 do standardu dwupasmowego na odcinku: Sępólno Krajeńskie – Bydgoszcz – Inowrocław;

- przeznaczyć 100 mln zł na modernizację nabrzeży Brdy i Wisły w granicach Bydgoszczy, w ramach poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, jako uzupełnienie dla inwestycji planowanych przez bydgoski samorząd;

- zabezpieczenie dodatkowych 110 mln zł na budowę kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jako kwoty brakującej do rozstrzygnięcia przetargu – ta poprawka wydaje się na dzisiaj już nieaktualna, bowiem jeszcze w listopadzie za sprawą promesy od ministra kultury, przetarg został już rozstrzygnięty.

Przy sprzeciwie klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz trójki posłów Kukiz15, natomiast poparciu pozostałych klubów, wnioski mniejszości, w tym także dotyczące naszego regionu zostały odrzucone. Wszyscy bydgoscy posłowie brali udział w tym głosowaniu.

 

W dalszej kolejności ustawa budżetowa trafi do Senatu, który może ją zatwierdzić w takim kształcie lub wprowadzić swoje poprawki. W tym drugim scenariuszu ustawa budżetowa wróciłaby do Sejmu, który może kwalifikowaną większością odrzucić poprawki Senatu.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Mieszkańcy Torunia i Włocławka chą zmian. Będą konieczne przedterminowe wybory

  Największymi miastami naszego województwa, gdzie 21 kwietnia musiała się odbyć druga tura wyborów były Toruń i Włocławek. W pierwszym z tych miast po 22 latach prezydentem przestanie być Michał Zaleski. Nowym włodarzem Torunia zostanie związany z Platformą Obywatelską Paweł Gulewski.

 • Na chwilę przed kolejną ciszą wyborczą

  Po północy z piątku na sobotę rozpocznie się ponownie cisza wyborcza – do czasu zamknięcia lokalów wyborczych w niedzielę (najprawdopodobniej o godzinie 21:00 – jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów) nie będzie wolno agitować. Cisza wyborcza dotyczy jednak tylko tych gmin, gdzie odbywa się druga tura wyborów na prezydenta, wójta czy burmistrza. W Bydgoszczy i w Grudziądzu jest już po wyborach, w kilku miejscach województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcy pójdą w niedzielę głosować.

Wiadomości z regionu