Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent nie zakaże zgromadzeń Pro Life. Radni mają natomiast rozważać wprowadzenie zakazu dla furgonetek

Prezydent nie zakaże zgromadzeń Pro Life. Radni mają natomiast rozważać wprowadzenie zakazu dla furgonetek

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 grudzień 2021 07:00

Działacze lewicowi zwrócili się do prezydenta Rafała Bruskiego z petycją, aby ten zakazał zgromadzeń, na których pojawiają się zdjęcia martwych płodów, w celu krytyki aborcji oraz treści przedstawiających środowiska LGBT w negatywnym świetle. Należy podkreślić, że taka forma cenzury naruszałaby Europejską Konwencję Praw Człowieka, która jest kluczowym prawem w Unii Europejskiej. Prezydent opierając się na polskim prawie – odmówił spełnienia żądania.

 

Uważamy, iż Władze miasta nie powinny wyrażać zgody ani też biernie się godzić na promowanie takich zachowań w przestrzeni publicznej – napisali autorzy petycji. Autorzy petycji domagają się także karania uczestników takich zgromadzeń. Młoda Lewica skierowała nawet na policję wnioski o ściganie.

 

W odpowiedzi, w imieniu prezydenta, zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz - współprzewodniczący bydgoskich struktur Lewicy - informuje, że Urząd Miasta zgodnie z prawem po prostu nie ma kompetencji, aby zakazać odbycia zgromadzenia, jeżeli to zgłoszone jest w trybie uproszczony. A z takowego trybu korzystają środowiska Pro Life.

 

Z tej odpowiedzi dowiadujemy się, że część radnych ma analizować możliwość skierowania projektu uchwały, który miałby zakazywać poruszania się po Bydgoszczy furgonetek, na których eksponowane są treści drastyczne. Takie kroki podjęli już radni Warszawy, Krakowa i Łodzi, ich uchwały były jednak uchylane przez wojewodów, którzy wskazywali, że taki zakaz zbyt mocno ingeruje w sferę wolności słowa. Radni tych miast decyzję wojewodów zaskarżyli do sądów administracyjnych - w przypadku Krakowa i Warszawy sądy utrzymały decyzję wojewodów uchylacjących takie zakazy.  Łódzka sprawa jest w toku.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu