Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa kanalizacji deszczowej opóźni się, a czasu na rozliczenie się z Unią Europejską coraz mniej

Budowa kanalizacji deszczowej opóźni się, a czasu na rozliczenie się z Unią Europejską coraz mniej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 grudzień 2021 07:09
Budowa kanalizacji deszczowej opóźni się, a czasu na rozliczenie się z Unią Europejską coraz mniej Fot: Bogusław Białas

Warta ponad 230 mln zł budowa systemu kanalizacji deszczowej ma być postępem o charakterze postępu cywilizacyjnego dla Bydgoszczy, bowiem ta inwestycja ma rozwiązać problem zalewanych ulic. Pod koniec listopada wykonawcy inwestycji wycofali się z niej, co wpłynie na termin ukończenia inwestycji.

Problem zalewania ulic wynika głównie z tego, że system kanalizacyjny zaprojektowany był kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu nie było większych modernizacji. Ponadto w ostatnich latach mamy coraz więcej anomalii pogodowych, gdy w krótkim okresie powstają bardzo intensywne opady.

 

Z Unii Europejskiej udało się Miejskim Wodociągom i Kanalizacji uzyskać ponad 154 mln zł dofinansowania na modernizację systemu, który zakłada przede wszystkim budowę wielu zbiorników retencyjnych, które mają gromadzić nadmiar wody podczas intensywnego deszczu, która z kolei będzie mogła być wykorzystana w okresach bardziej suszowych.

 

Do tej pory MWiK nie jest zadowolone z przebiegu prac jakie wykonało wyłonionego w przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest IDS-BUD SA. Pod koniec listopada to konsorcjum wycofało się z projektu wykonując zaledwie 20 na ponad 200 planowanych obiektów. MWiK będzie domagać się od konsorcjum kar umownych, firmy też mogą mieć roszczenia wobec wodociągów, dlatego zanosi się na batalie sądową. MWiK zapowiada przetarg na dokończenie prac, który planuje się rozstrzygnąć do połowy przyszłego roku.

 

Nowy termin zakończenia inwestycji to połowa 2023 roku. Trzeba pamiętać,że z Unią Europejską projekt powinien być rozliczony do końca 2023 roku, stąd też powoli zaczyna się robić nieco ryzykowna sytuacja.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu