Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW środę projektu podwyżek dla radnych raczej nie będzie. Być może pojawi się wobec prezydenta

W środę projektu podwyżek dla radnych raczej nie będzie. Być może pojawi się wobec prezydenta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 grudzień 2021 18:10

We wtorek – na dzień przed sesją Rady Miasta Bydgoszczy, odbyło się spotkanie przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy z przewodniczącymi klubów. Po spotkaniu wszyscy przekonywali, że temat podwyżek dla radnych pojawił się jedynie marginalnie, ale raczej nie ma zainteresowani, aby je wprowadzać w najbliższym czasie. Być może pojawi się sprawa wynagrodzenia prezydenta Rafała Bruskiego, co wynika z nowelizacji ustawy.


Oficjalnie, jak tłumaczyli później uczestnicy spotkania, dyskutowano głównie o poprawkach jakie zgłosił PiS do projektu budżetu miasta na przyszły rok, który planuje się zresztą w środę uchwalić.

 

 

- Omawialiśmy kwestię poprawek jakie złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zachęcałem do poparcia tych inicjatyw – wyjaśnia szef klub PiS Jarosław Wenderlich.

 

Z wypowiedzi przewodniczącej klubu Lewicy radnej Anny Mackiewicz możemy wywnioskować, że koalicji do tych poprawek Wenderlich nie przekonał, bowiem przyznała ona, że nie została przekonana.

 

- Przewodnicząca wskazała, że wpłynęło do niej pismo, które już – co mnie zaskoczyło – już 15 listopada wpłynęło do Rady Miasta, dotyczące podwyżki dla prezydenta Miasta Bydgoszczy czy ten temat będzie głosowany – nie wiem, bo tego mi wprost nie powiedziano – wskazał Wenderlich, zaznaczając, że z przebiegu spotkania wnioskuje, że projektu w sprawie diet radnych w środę raczej nie będzie się procedować - Najprawdopodobniej nie będzie poruszona kwestia diet.

 

- Nie spotkaliśmy w sprawie podwyżek, wiemy tylko, że jedno wynagrodzenie musi ulec zmianie, to wiąże z projektem uchwały – dotyczy wynagrodzenia prezydenta, dzięki ustawie, która weszła w życie 1 listopada, dzięki parlamentarzystom i rządowi PiS – musimy podnieść wynagrodzenie prezydenta. Pozostałych spraw nie znam – mówiła z kolei Anna Mackiewicz.

 

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 listopada, wzrosło maksymalne możliwe wynagrodzenie prezydenta Bydgoszczy z ok. 12,5 tys. zł, do ponad 20 tys. zł. Jednocześnie nowe przepisy ustalają minimalne wynagrodzenie prezydenta, które nie może być niższe niż 80% kwoty maksymalnej..Podwyżki dla prezydentów obowiązują natomiast od 1 sierpnia.

 

Czy w tej sprawie pojawi się jutro projekt? Wiemy jedynie, że na dzisiaj takiego projektu nie ma - Nie ukrywam, że budżet miasta jest ważniejszą sprawą niż ta zmiana – oceniła przewodnicząca Monika Matowska - Porządek obrad jest państwu znany i nic nie ustaliliśmy odnośnie zmian w nim.


Pojawiają się interpretacje prawne, że jeżeli Rada Miasta nie podniesie prezydentowi wynagrodzenia do lutego, to będzie wówczas musiał to uczynić wojewoda.

 

Coś jednak było na rzeczy

Z powyższych wypowiedzi wynikać może, że o dietach radni wcale nie rozmawiają, przeczą temu jednak ich wypowiedzi i zachowania.

 

- Dochodzą do mnie sygnały od kilku radnych PiS-u, że liczą, że to zostanie podwyższone, ale to nie jest w obrocie naszej dyskusji – powiedziała radna Anna Mackiewicz, próbując sugerować, że to radnym PiS najbardziej zależy na podwyżkach.

 


Po spotkaniu szefów klubów z przewodniczącą, obradowała Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, w trakcie której Mackiewicz zaatakowała radnych PiS – Chodzą po korytarzu i nas namawiają, żeby jak najszybciej złożyć projekt uchwały. Proszę chociaż wsłuchać się w radnych swojego klubu – zwróciła się do radnego Wenderlicha.

 

Nie jest tajemnicą, że w czasie poprzednich sesji, w kuluarach dość często o podwyżki diet wypytywał radny Zdzisław Tylicki z Lewicy.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu