Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska PO: To jest czas, aby resort Czarnka zajął się walką z pandemią w szkole, a nie przekazywaniem swojej ideologii

Bydgoska PO: To jest czas, aby resort Czarnka zajął się walką z pandemią w szkole, a nie przekazywaniem swojej ideologii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 grudzień 2021 00:28

Dzisiaj w Sejmie rozpoczynają się prace nad zmianami w ustawie oświatowej, które przygotował resort ministra Przemysława Czarnka. Ustawa okrzyknięta jako ,,lex Czarnek” zawiera szereg zmian. Krytycznie oceniają je przedstawiciele bydgoskiego samorządu oraz władze lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej, które wskazują, że dzisiaj największym priorytetem powinna być walka z pandemią.

 

- Drastycznym przepisem, który ma wejść w życie będzie przepis mówiący o tym, że kurator oświaty może usunąć dyrektora jeżeli ten nie podejmie jakiś działań po jego politycznej opinii. Drugim takim drastycznym przepisem jest przepis mówiący o organizacji o organizacji zajęć pozalekcyjnych – kiedy obecnie decyduje o tym dyrektor, nauczyciele oraz zainteresowani uczniowie, w przyszłości jeżeli ustawa wejdzie w życie będzie decydować o tym kurator oświaty - - ocenia Aleksander Ławniczak z Młodych Demokratów.

 

Zdaniem przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy, a jednocześnie wiceszefowej bydgoskiej PO Moniki Matowskiej, w pandemii ministerstwo zostawiło szkoły same - Szkoły doskonale sobie radzą bez ,,pomocy” ministerstwa, ponieważ jak pokazuje sytuacja pandemii zostały pozostawione same sobie. Najtrudniejsze decyzje, z największymi problemami muszą sobie radzić dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, a także oczywiście uczniowie, natomiast ministerstwo zajmuje się jak chłopacy powiedzieli zajęciami dodatkowymi i sprawami, które z punktu widzenia edukacji nie mają aż tak dużego znaczenia.

 

Dalej Matowska wskazuje, że zamiast zajmowania się przeciwdziałaniem rozwojowi pandemii w szkołach, resort Przemysła Czarnka zajmuje się sprawami ideologicznymi.

 

- To nie czas na walki ideologiczne, to czas na zajmowanie się pandemią i przygotowaniem do tego szkoły - podkreśla szef bydgoskiej PO, zastępca prezydenta Michał Sztybek, który wskazuje, że chociażby w Niemczech, na wzrosty zakażeń reaguje się wprowadzeniem bezpłatnych testów na COVID-19 dla uczniów. Sztybel wezwał rząd do ujawnienia informacji o skali pandemii w szkołach, w tym jaki procent szkół faktycznie przeszła na nauczanie hybrydowe i zdalne.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu