Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMateusz Krzyżowski laureatem konkursu pianistycznego im. Artura Rubinsteina

Mateusz Krzyżowski laureatem konkursu pianistycznego im. Artura Rubinsteina

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 grudzień 2021 06:51

Co trzy lata w Bydgoszczy odbywał się Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów ,,Artur Rubinstein im Memoriam” - w niedzielę zakończyła się jego XII edycja. Tym razem trimfowal Polak Mateusz Krzyżowski, związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Patronat honorowy nad konkursem objęła córka Artura Rubinsteina.

 

 

Konkurs jest dedykowany młodym pianistom, górna granica wieku wynosi 22 lata. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1993 roku – wygrała wówczas 14-letnia Rosjanka Valentina Igoshina. Co istotne- Igoshina w czasie XII edycji zasiadała w jury konkursu, obok Beaty Bilińskiej z Polski Ewy Osińskiej, wybitnej polskiej pianistki oraz Iana Hobsona ze Stanów Zjednoczonych.

Drugie miejsce zajął Serb Vladimir Acimovic, trzecie natomiast Koreańczyk Hyo Lee, przed ChińczykiemYounguanem Zhongu.

 

Przesłuchania odbywały się w gmachu Akademii Muzycznej, natomiast niedzielna gala finałowa w Filharmonii Pomorskiej.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu