Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy bydgoscy radni dogadają się ponad podziałami w sprawie podwyżek dla siebie?

Czy bydgoscy radni dogadają się ponad podziałami w sprawie podwyżek dla siebie?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 grudzień 2021 16:40

We wtorek ma się odbyć spotkanie przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy z szefami wszystkich klubów, o tym spotkaniu jednak nie poinformowano opinii publicznych. Spekuluje się, że jeżeli na spotkaniu osiągnięty zostałby consensus, wówczas na środową sesję Rady Miasta mógłby zostać wprowadzony punkt dotyczący podwyżek diet dla radnych. Przewodnicząca pomimo wyraźnych pytań, nie zdementowała takiego scenariusza.

 

Kwestia podwyższania diet radnym zawsze budzi emocje. W tym wypadku oburzenie może być większe, bowiem porządek środowej sesji znany jest już prawie od tygodnia, natomiast wprowadzenie punktu dotyczącego diet na początku sesji w praktyce uniemożliwiłby debatę publiczną przed głosowanie, a także odniesienie się do tego partnerów społecznych np. związków zawodowych, w sytuacji, gdy właściwie cała administracja publiczna boryka się z niezadowoleniem pracowników z powodu niskich płac. Oburzenie dodatkowo może wywołać fakt, że te kwestie radni mogą chcieć omawiać w zamkniętym gronie, gdyby dziennikarze nie dowiedzieli się,że w środę jest wspomniane spotkanie, to właściwie w tajemnicy przed mieszkańcami.

 

Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, która została zapytana o to na dzisiejszej konferencji prasowej potwierdziła, że we wtorek odbędzie się jej spotkanie z wiceministrem Jarosławem Wenderlichem (klub PiS), Anną Mackiewicz (klub Lewicy) i Jakubem Mikołajczakiem (klub Koalicji Obywatelskiej). Nie chciała już jednak powiedzieć, czego będzie dotyczyć – Spotkania dotyczą zazwyczaj spraw organizacyjnych sesji.

 

- Czy spotkanie może dotyczyć diet? Czy rozważanie wprowadzenie uchwały z zaskoczenia w środę, bez konsultacji z partnerami społecznymi? - dopytałem wprost. Ta sugestia nie została jednak przez przewodniczącą zdementowana.

 

- Niezręcznie jest opowiadać o tematach z szefami klubów, przed tym spotkaniem – wtrącił się zastępca prezydenta Michał Sztybel. Zamiast odpowiedzi, czy jutrzejsze spotkanie będzie dotyczyło diet, padały sformułowania, że pytania te wykraczają poza temat konferencji, który pierwotnie dotyczył rządowych zmian w prawie oświatowym.

 

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu