Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy bydgoscy radni dogadają się ponad podziałami w sprawie podwyżek dla siebie?

Czy bydgoscy radni dogadają się ponad podziałami w sprawie podwyżek dla siebie?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 grudzień 2021 16:40

We wtorek ma się odbyć spotkanie przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy z szefami wszystkich klubów, o tym spotkaniu jednak nie poinformowano opinii publicznych. Spekuluje się, że jeżeli na spotkaniu osiągnięty zostałby consensus, wówczas na środową sesję Rady Miasta mógłby zostać wprowadzony punkt dotyczący podwyżek diet dla radnych. Przewodnicząca pomimo wyraźnych pytań, nie zdementowała takiego scenariusza.

 

Kwestia podwyższania diet radnym zawsze budzi emocje. W tym wypadku oburzenie może być większe, bowiem porządek środowej sesji znany jest już prawie od tygodnia, natomiast wprowadzenie punktu dotyczącego diet na początku sesji w praktyce uniemożliwiłby debatę publiczną przed głosowanie, a także odniesienie się do tego partnerów społecznych np. związków zawodowych, w sytuacji, gdy właściwie cała administracja publiczna boryka się z niezadowoleniem pracowników z powodu niskich płac. Oburzenie dodatkowo może wywołać fakt, że te kwestie radni mogą chcieć omawiać w zamkniętym gronie, gdyby dziennikarze nie dowiedzieli się,że w środę jest wspomniane spotkanie, to właściwie w tajemnicy przed mieszkańcami.

 

Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, która została zapytana o to na dzisiejszej konferencji prasowej potwierdziła, że we wtorek odbędzie się jej spotkanie z wiceministrem Jarosławem Wenderlichem (klub PiS), Anną Mackiewicz (klub Lewicy) i Jakubem Mikołajczakiem (klub Koalicji Obywatelskiej). Nie chciała już jednak powiedzieć, czego będzie dotyczyć – Spotkania dotyczą zazwyczaj spraw organizacyjnych sesji.

 

- Czy spotkanie może dotyczyć diet? Czy rozważanie wprowadzenie uchwały z zaskoczenia w środę, bez konsultacji z partnerami społecznymi? - dopytałem wprost. Ta sugestia nie została jednak przez przewodniczącą zdementowana.

 

- Niezręcznie jest opowiadać o tematach z szefami klubów, przed tym spotkaniem – wtrącił się zastępca prezydenta Michał Sztybel. Zamiast odpowiedzi, czy jutrzejsze spotkanie będzie dotyczyło diet, padały sformułowania, że pytania te wykraczają poza temat konferencji, który pierwotnie dotyczył rządowych zmian w prawie oświatowym.

 

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu