Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBranża intermodalna interesuje się wodorem. To szansa na zbudowanie rynku dla prototypu PESA

Branża intermodalna interesuje się wodorem. To szansa na zbudowanie rynku dla prototypu PESA

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 grudzień 2021 07:14

- Przyszłością są pociągi wodorowe – mówił  Mariusz Karbowski z Portu Morskiego w Gdyni, podczas VIII Forum Korytarza Bałtyk – Adriatyk w Grudziądzu, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. Dał on tym do zrozumienia, że gdański port z dużym zainteresowaniem. Jak na razie jedyny prototyp lokomotywy w Polsce zaprezentowała bydgoska PESA.


- Wodór nas uratuje – przekonywał Karbowski, wskazując, że obecnie wykorzystywane w ruchach bocznicowych lokomotywy spalinowe powodują dużą emisję, że w gdańskim porcie zamyka się na cały dzień okna – Szczególnie, że nad takimi pociągami pracuje nad polski producent – nawiązał do bydgoskiej PESA.

 

 

Dzień wcześniej w trakcie tego Forum o planach budowy terminalu w Zajączkowie pod Tczewem mówił Robert Krzemiński z PCC Intermodal. Również on nawiązał do wodoru, ale bardziej ostrożnie – Jako PCC Intermodalmyślimy o wodorze, chcemy zbudować ,,zielony terminal” - wskazał. Przyznał jednak, że na razie mamy tylko jeden prototyp, więc trudno planować przejście na wodór.


PESA lokomotywę wodorową zaprezentowała we wrześniu na targach TRAKO w Gdańsku. W pierwszej kolejności będzie ona testowana w ruchach bocznicowych na obiektach PKN Orlen, który zresztą planuje uruchomić we Włocławku ogromną instalację produkującą to paliwo, natomiast strategiczne magazyny dla składowania wodoru planuje się w okolicach Mogilna.

 

 

- My w wodór bardzo wierzymy – mówił w lipcu podczas prezentacji nowej strategii rozwoju PESA prezes Krzysztof Zdziarski. Wskazał on, że w ruchach bocznicowych wykorzystuje się obecnie dość stary tabor, który wkrótce powinien być wymieniany w czym widzi przyszłość dla lokomotywy wodorowej - eżeli będzie symulacja popytowa właśnie z jakiś funduszy proekologicznych, to z całym pewnością będzie to bardzo dobry strzał biznesowy – oceniał prezes PESA.


Wypowiedzi z ubiegłego tygodnia przedstawicieli PCC Intermodal i Portu Gdańsk dają nadzieję, że tak się stanie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu