Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy minister Dworczyk zablokował produkcję dronów w Bydgoszczy?

Czy minister Dworczyk zablokował produkcję dronów w Bydgoszczy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 grudzień 2021 08:34
Prototyp drona DragonFly z WZL Prototyp drona DragonFly z WZL

Prototyp drona DragonFly opracowano w Bydgoszczy przy powstałym Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych. Polska armia miała kupić tysiąc takich dronów, na czym zyskałaby lokalna gospodarka i lokalne zakłady zbrojeniowe. Kilka tygodni temu było głośno, że zamiast dronów z Bydgoszczy MON kupi tureckie drony. Nowe światło na sprawę może kłaść mail jaki niewykluczone, że wypłynął ze skrzynki mailowej szefa Kancelarii Premiera ministra Michała Dworczyka.

 

Od wielu miesięcy w internecie publikowane są maile, które pochodzić mają ze skrzynki mailowej ministra Dworczyka. Rząd do treści żadnego z nich się nie odniósł, informując iż doszło do ataku hakerskiego, najprawdopodobniej z Rosji. Rząd z tego powodu nie komentuje żadnej z treści, nie potwierdzając, ani nie zaprzeczając autentyczności maili. Wiarygodność wielu tych maili udało się potwierdzić jednak dziennikarzom.

 

We wtorek opublikowany został mail, który miał napisać w marcu 2019 roku minister Michał Dworczyk, w którym informuje, że w 2017 roku zablokował duży kontrakt na drony DragonFly – ,,W 2017 roku zablokowałem podpisanie wielomilionowego kontraktu na drony uderzeniowe z PGZ narażając się na złość Kownackiego i Macierewicza” – czytamy w tej wiadomości. Dalej minister informuje, że ocenił DragonFly jako ,,totalną klęskę” - ,,testy na poligonie w Zielonce. Nie mogły trafić w cel lub nie wybuchały”. Jednocześnie w tej wiadomości minister ma chwalić inne polskie drony, wyprodukowane przez firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego. Jest to firma prywatna, a jej produkt był wobec DragonFly konkurencyjny.  Adresatem powyższych treści miał być premier Mateusz Morawiecki.

 

Pojawia się w tym temacie nazwisko byłego wiceministra Bartosza Kownackiego, który zabiegał o rozwijanie projektu DragonFly w oparciu o Wojskowe Zakłady Lotnicze nr w 2 Bydgoszczy oraz bydgoską Belmę - Nam zależy nie tylko na tym, żebyście państwo czekali na jedno, dwa zamówienia z MON. I MON łaskawie je da, albo nie da i wtedy pensje są marne i trzeba ograniczać zatrudnienie w zakładzie. Chodzi o to żeby pozyskiwać nowe rynki i powstawały nowe szansę – mówił w maju 2017 roku Kownacki.

 

W Wojskowych Zakładach Lotniczych dowiadujemy się, że projekt DragonFly znajduje się obecnie na zaawansowanym stadium rozwoju, ale jak na razie MON nie złożył zamówienia.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu