Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent nie wyrazi zgody na spalarnie odpadów niebezpiecznych. Nie oznacza to jednak, że spalarnia nie powstanie

Prezydent nie wyrazi zgody na spalarnie odpadów niebezpiecznych. Nie oznacza to jednak, że spalarnia nie powstanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 grudzień 2021 13:44

Najprawdopodobniej jeszcze w grudniu prezydent Rafał Bruski wyda decyzję, w której nie zezwoli na rozbudowę spalarni odpadów niebezpiecznych Eneris, na terenach dawnego Zachemu. Prezydent chce się oprzeć na stanowisku Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, w której opinii jej rozbudowa będzie niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Postępowanie toczy się od kilku miesięcy, budząc emocje społeczne wśród mieszkańców Kapuścisk. W tym postępowaniu pozytywną opinie wyraziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polski, Sanepid oraz marszałek województwa. Negatywnie do tej pory zaopiniowała jedynie Miejska Pracownia Urbanistyczna, wskazując na niezgodność z planem miejscowym. Stanowiska nie zajęła jeszcze Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

 

W poniedziałek na wniosek radnych opozycji odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy poświęcona toczącemu się postępowaniu. Prezydent Rafał Bruski poinformował, że 18 listopada zgodził się z opinią MPU i planuje w grudniu z uwagi na niezgodność z planem miejscowym wydać decyzję odmowną.

 

Decyzja prezydenta nie musi być prawomocna

Inwestor jeżeli nie będzie zadowolony z decyzji prezydenta, będzie mógł ją zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w celu zbadania przez te organy, czy faktycznie przesłanka niezgodność z planem miejscowym merytorycznie ma miejsce. Te organy mogą decyzję prezydenta uchylić.

 

Protesty nie są przesłanką

We wrześniu prezydent Rafał Bruski zwrócił się do premiera z prośbą o zmianę przepisów, aby w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców lokowanie spalarni odpadów niebezpiecznych było zakazane. Wniosek rozpatrzyło Ministerstwo Klimatu, które odniosło się do postulatu odmownie, wskazując w swojej odpowiedzi - Protesty i niezadowolenie lokalnej społeczności nie stanowią same w sobie przesłanki, która umożliwiałaby organowi odmowę wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 

Oznacza to, że w polskim systemie prawnym nie można odmówić decyzji środowiskowej tylko z uwagi na niezadowolenie społeczne. Jeżeli odmowa nie będzie właściwie uzasadniona wówczas może być uchylona przez sąd.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu