Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski samorząd na obniżce akcyzy i VAT za prąd nie zyska. Miasto zapłaci prawie dwa razy więcej niż w tym roku

Bydgoski samorząd na obniżce akcyzy i VAT za prąd nie zyska. Miasto zapłaci prawie dwa razy więcej niż w tym roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 grudzień 2021 07:37
Bydgoski samorząd na obniżce akcyzy i VAT za prąd nie zyska. Miasto zapłaci prawie dwa razy więcej niż w tym roku Fot: Petr Kovar

Bydgoszcz za dostawę energii elektrycznej do utrzymania instytucji publicznych, a także oświetlenia ulic oraz utrzymania komunikacji tramwajowej zapłaci 52,5 mln zł, to o 16 mln zł więcej. W roku bieżącym Bydgoszcz płaci za 1 MWh w przedziale od 325 do 350 zł, w przyszłym będzie to przedział 646 do 690 zł.

Przed dwoma tygodniami premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę akcyzy i podatku VAT na energię elektryczną, co ma doprowadzić w nowym roku do obniżki cen energii. Bydgoszcz, ale też okoliczne samorządy jednak tego nie odczują.

 

Przetarg rozstrzygnięto przed zapowiedziami premiera

Od kilku lat w ramach Bydgoskiej Grupy Zakupowej Miasto Bydgoszcz wraz z częścią gmin Metropolii Bydgoszcz oraz spółkami komunalnymi wspólnie kupuje prąd. Grupowy przetarg przez lata przyniósł milionowe oszczędności. Przetarg rozstrzygnięto 16 listopada, czyli jeszcze przed decyzją premiera. W dwóch grupach taryfowych najtańszą ofertę złożyła Enea, jeżeli chodzi o oświetlenie ulic to wybrano nieco tańszą od Enei ofertę Veolii Energy. Stąd też w zależności o grupy taryfowej w 2022 roku samorząd zapłaci od 646 zł do 690 zł za 1 MWh. W postępowaniu przetargowym oferenci składali kwoty brutto, czyli już z uwzględnieniem podatków.

 

Nierozstrzygnięcie przetargu przed końcem 2021 roku skutkowałoby korzystaniem z taryf jeszcze mniej korzystny, które mogłyby rosnąć wraz z rocznym wzrostem cen energii.

 

Wiele samorządów i instytucji także już rozstrzygnęło swoje przetargi, czyli ich także zapowiedzi premiera nie obejmą. Opera Nova rozstrzygając przetarg obowiązujący od lipca 2021 roku do lipca 2022 roku uzyskała ofertę 395 zl za 1 MWh. W pierwszym półroczu Opera zapłaci zatem znacznie mniej za prąd niż samorządy (to też pokazuje jak znacznie w ostatnich miesiącach ceny poszły w górę), ale w drugim jak sytuacja na rynku energetycznym się nie unormuje być może znacznie więcej, w szczególności, że zapowiadana przez rząd obniżka VAT będzie obowiązywać jedynie w pierwszych miesiącach 2022 roku.

 

Bydgoszcz mogłaby sama produkować prąd

Potrzeby roczne Bydgoszczy szacuje się w 2022 roku na 70 GWh – mowa tutaj zarówno o utrzymaniu budynków publicznych, oświetleniu ulic i zasilaniu trakcji tramwajowej. Dzisiaj Bydgoszcz oraz podległe mu spółki potrwają wyprodukować 79,6 GWh rocznie – głównie dzięki spalarni ProNatury, ale tez wciąż powstają nowe instalacje fotowoltaiczne.

Bydgoszcz nie może jednak sama się zapatrywać z powodów formalnych. Samorząd musi ogłaszać przetargi lub korzystać z niekorzystnych taryf awaryjnych. Z racji tego, że prąd produkują różne miejskie instytucje, nie posiada żadna z nich mocy, aby stanąć do przetargu we szranki np. z Eneną. Trwają obecnie prace legislacyjne, które być może pozwolą ten problem rozwiązać, co może być istotne z tego powodu, że wkrótce moce produkcyjne na terenie Bydgoszczy przekroczyć mają 100 GWh rocznie.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu