Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPasażerów spotkały jednego dnia dwie tragedie na torach. Pokazuje to zapaść polskiej psychiatrii

Pasażerów spotkały jednego dnia dwie tragedie na torach. Pokazuje to zapaść polskiej psychiatrii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 listopad 2021 15:40

Samobójców wskakujących pod tory nie spotyka się codziennie, w środę pasażerowie jadący z Nakła do Bydgoszczy brali udział w dwóch tego typu zdarzeniach. Najpierw po godzinie 11:00 pociąg Polregio śmiertelnie potrącił 50-letnią kobietę. Kobieta siedziała na torach, maszynista nie miał szans zareagować, policja podejrzewa, że chciała ona popełnić samobójstwo.

Zgodnie z procedurami pociąg nie mógł kontynuować podróży, dlatego pasażerowie musieli poczekać prawie dwie godziny, aż zatrzyma się pociąg Intercity jadący z Piły. W Pawłówku zatrzymał się specjalnie z myślą o tych podróżnych. Dalsza podróż również nie była wolna od przeszkód, bowiem na wysokości Czarnej Drogi już w Bydgoszczy pod tory wskoczył 46-latek, tutaj również maszynista nie mógł nic zrobić. Policja podejrzewa chęć popełnienia samobójstwa przez ofiarę.

 

Zapaść psychiatrii i pandemia

Środowa sytuacja była sensacją, ale pokazała, że zdrowie psychiczne Polaków stanowi poważny problem. W 2020 roku odnotowano w Polsce ponad 12 tys. prób samobójczych, z czego ponad 5,1 tys. zakończyło się zgonem. Przed 2017 rokiem było ich poniżej 10 tys., w 2013 według statystyk Policji ok. 8,5 tys. Jak porównamy tamte dane z 2020 rokiem mamy 40% wzrostu.

 

Z debaty na Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej Rady Miasta Bydgoszczy, przeprowadzonej na początku 2020 roku wynika, że ponad 101 tys. dorosłej populacji Bydgoszczy, czyli mniej więcej 1/3 wymaga pomocy psychologicznej.

 

Nie sprzyja temu okres pandemii, bo izolacja może nasilać pewne objawy. Sama pandemia ograniczyła też dostępność specjalistycznej pomocy psychiatrycznej.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu