Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRząd obniży VAT na prąd. Zabiegała o to Rada Miasta Bydgoszczy

Rząd obniży VAT na prąd. Zabiegała o to Rada Miasta Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 listopad 2021 14:06
Rząd obniży VAT na prąd. Zabiegała o to Rada Miasta Bydgoszczy Fot: Petr Kovar

Od stycznia do końca marca VAT na energię elektryczną ma spaść z 23% do 8%, zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, prezentując pakiet antyinflacyjny. Jest też zapowiedź zniesienia akcyzy na prąd na cały 2022 rok. O takie działania w październiku apelowała Rada Miasta Bydgoszczy do rządu.

Wpływ na wysoką inflację mają wysokie koszty paliwa i prądu, bowiem z ich powodu rosną ceny transportu i wytwarzania, co przekłada się na wyższą cenę produktów i generuje inflacje. Premier Mateusz Morawiecki liczy, że obniżka VAT-u i akcyzy na prąd i paliwo zahamuje inflacje - Te wszystkie działania, które będą kosztami poniesionymi przez budżet państwa powodują, że w kieszeniach obywateli zostanie więcej środków. Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet dziś ok. 10 mld zł – mówił na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

 

Nieoficjalnie się mówi też, że należące do państwa koncerny energetyczne mają obniżyć swoje marże.

 

Oczekiwanie obniżki VAT na prąd oraz akcyzy pojawia się w apelu Rady Miasta Bydgoszczy z 27 października – Wzrost opłat za prąd wpływa bezpośrednio na sytuację finansową mieszkańców oraz ich poczucie bezpieczeństwa – napisano w apelu do rządu. Przeciwko temu apelowi byli radni PiS.

 

Wśród inicjatorów tego apelu był radny Jakub Mikołajczak,który pytany przez nas o decyzje premiera odpowiada – Chciałbym to zobaczyć na rachunku za prąd, bo na razie mamy tylko zapowiedź premiera – odpowiada radny wskazując na podwyżki cen prądu o 70%. u operatora Enea.

 

Mikołajczak oczekuje również, aby zapowiedzi szefa rządu wpłynęły na to ile Bydgoszcz płaci za prąd. Od kilku lat część gmin tworzących Metropolię Bydgoszcz wraz ze swoimi spółkami komunalnymi wspólnie kupują prąd w ramach Bydgoskiej Grupy Zakupowej. Taka formuła zamawiania pozwala na uzyskiwanie tańszych ofert, niż gdyby każdy samorząd i jednostka zamawiały je osobno. W 2021 roku stawki za 1 MWh w ramach tego zakupu to przedział od 325 do 350 zł. Najtańsze oferty złożone na 2022 rok to przedział od 646 do 690 zł, czyli prawie dwa razy większe. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie oszacować jak zapowiedź premiera przełoży się na koszty zakupu energii przez Bydgoszcz i sąsiadów w 2022 roku.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu