Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpadek wartości złotego to niedobra wiadomość dla budżetu Bydgoszczy

Spadek wartości złotego to niedobra wiadomość dla budżetu Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 listopad 2021 00:43

W tym tygodniu kurs Euro przekroczył w Polsce 4,7 zł, dolar zbliżył się do 4,2 – ogólnie polska waluta traci do najważniejszych walut na świecie. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców w obcych walutach. Do nich zalicza się też Bydgoszcz, choć zagraniczne zadłużenie jest stosunkowo niewielkie.

 

- Zmiany walutowe będą miały wpływ na zadłużenie – mówił na wtorkowym posiedzeniu Komisji Budżetu i Polityki Finansowej skarbnik Piotr Tomaszewski, aby dalej uspokoić – Na szczęście u nas zadłużenie w walucie zagranicznej jest niewysokie.

 

Jak wynika z ratingu Fitch Ratings z połowy roku około 10% zadłużenia Bydgoszczy to inne waluty, w 90% zobowiązania Bydgoszczy dotyczą polskiej złotówki. Planowane na koniec 2021 roku zadłużenie miasta przekroczy 1 mld i 67 mln zł, czyli na zawirowania walutowe narażona jest równowartość ponad 100 mln zł. Skarbnik na komisji wskazywał również na niekorzystne podniesienie stóp procentowych, które z jednej strony mogą pomóc w walce z inflacją w kraju, ale podniesie też raty kredytów dla kredytobiorców, w tym także Bydgoszczy.


Zdaniem skarbnika przy nadwyżce operacyjnej, która w wyniku podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla Polaków spadnie poniżej 17 mln zł, ryzyka związane ze spadkiem wartości złotówki należy traktować poważnie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu