Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJaki jest faktyczny stan Pomnika Tysiąclecia? To tajemnica

Jaki jest faktyczny stan Pomnika Tysiąclecia? To tajemnica

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 listopad 2021 17:35

Kilka miesięcy temu Pomnik Tysiąclecia na Skwerze Leszka Białego został ogrodzony, co wynikać ma z jego złego stanu technicznego, ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej. Ratusz taką decyzje oparł o stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Zapadła też decyzja o rozbiórce pomnika.

Pomnik miał być rozebrany do końca listopada, ale wszczęcie na wniosek jednej z organizacji procedury wpisania go do rejestru zabytków komplikuje sytuację – pomnik nie może być rozebrany do czasu aż Wojewódzki Konserwator Zabytków wyda prawomocną decyzję.

 

Próbowaliśmy uzyskać stanowisko PIMP, które pozwalałoby merytorycznie ocenić czy z pomnikiem jest tak źle jak wynika to z relacji ratusza? Urząd Miasta po naszym zapytaniu o udostępnienie dokumentu odesłał nas do PINB. Ta instytucja z kolei wskazuje, że zgodnie z artykułem 73 kodeksu postępowania administracyjnego uważa, że prawo do wglądu w akta sprawy mają tylko strony postępowania. Dalej wyjaśnia się, że udostępnienie takich informacji groziłoby odpowiedzialnością karną osoby, która udostępnia te informacje, z możliwą karą nawet 2 lat pozbawienia wolności.

 

Odpowiedzi nawet jeżeli są zgodne z porządkiem prawnym wprowadzają sprawę jedynie absurd, bowiem praktyczna tajność dla opinii publicznej tego dokumentu sprawia, że argumenty natury stanu technicznego pomnika i bezpieczeństwa, mają marginalne znaczenie w dyskursie publicznym.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu