Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozbiórka Pomnika Tysiąclecia zablokowana przez społeczników. Czy zagrozi to inwestycjom MWiK?

Rozbiórka Pomnika Tysiąclecia zablokowana przez społeczników. Czy zagrozi to inwestycjom MWiK?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 listopad 2021 18:27

Do końca listopada zgodnie z umową Pomnik Tysiąclecia na Skwerze Leszka Białego miał być rozebrany. Rozbiórkę zlecił ratusz z uwagi na zły stan techniczny monumentu, który w opinii Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego stanowi zagrożenie, stąd też od kilku tygodni pomnik jest ogrodzony. Do rozbiórki teraz najprawdopodobniej nie dojdzie, bowiem Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” znalazło sposób na zablokowanie rozbiórki.

Od kilku tygodni kilka organizacji społecznych domaga się zmiany decyzji władz miasta i uratowania pomnika, wśród nich znajduje się chociażby Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Społeczna Rada ds. Estetyki. Wskazują oni na wartość zabytkową monumentu, jako jednego z niewielu pozostałych przedstawicieli nurtu brutalizmu. Prezydent jasno jednak stwierdza, że koszty ratowania pomnika są nieracjonalne.

 

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” wniosło o wpisanie pomnika do rejestru zabytków, natomiast Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu wszczął w tej sprawie postępowanie. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, w artykule 10a ustawy o ochronie zabytków, do czasu wydania w tej sprawie prawomocnego orzeczenia, nie można podejmować działań, które mogą naruszyć integralność pomnika. W praktyce może zablokować to na kilka miesięcy, albo nawet kilkanaście jego rozbiórkę, a jeżeli monument zyska status zabytku, na znacznie dłużej.

 

Czy będzie to kolidować z inwestycjami wodociągów?

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja planują na skwerze Leszka Białego zbudować zbiorniki retencyjne na kanalizację deszczową. To element wartego ponad 326 mln zł programu modernizacji bydgoskiej kanalizacji deszczowej, który finansuje w główniej mierze Unia Europejska.

 

Na swojej stronie internetowej wodociągi informują, że inwestycje w retencje nie kolidują z pomnikiem, bowiem zbiorniki powstaną w jego oddaleniu. Urząd Miasta Bydgoszczy wskazuje jednak ,że z uwag na zły stan techniczny pomnika, prace związane z retencją mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej pomnika.

 

Powstaje pytanie czy zgodnie z artykułem 10a ustawy o ochronie zabytków, w tym wypadku MWiK, gdy istnieje ryzyko wpływu inwestycji na kondycję pomnika, ma możliwość prowadzenia inwestycji na skwerze? Czekamy na odpowiedzi w tej sprawie, dla ratusza jest to temat nowy, bowiem prezydent o rozpoczęciu postępowania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków miał się dowiedzieć dopiero we wtorek wieczorem.

 

MWiK powinno projekt zrealizować i rozliczyć z Unią Europejską do końca 2023 roku. Inaczej wodociągi mogą utracić dotację.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu