Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMAN NL223 powraca do regionu

MAN NL223 powraca do regionu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 listopad 2021 07:34
MAN NL223 powraca do regionu Fot: Dawid Dziuba

Liczący 12 metrów długości autobus MAN NL223 wyprodukowany został w 2000 roku, trafił najpierw do bydgoskiego MZK, gdzie obsługiwał głównie linie nocne, dzięki czemu nie był specjalnie wyeksploatowany. W 2016 roku pojazd kupił MKS z Dębicy, mający problemy taborowe. Po 5 latach autobus wraca do regionu.

 

MKS w Dębicy zakupił nowe Autosany, kierując MAN-a do dowożenia dzieci na baseny. Za symboliczną kwotę MKS sprzedał autobus społecznikom z powiatu bydgoskiego. Autobus MAN NL223 kupiło Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego z siedzibą w Koronowie oraz Stowarzyszenie Dolina Brdy 1956. Społecznicy chcą go najpierw odświeżyć i wyremontować. Potem może służyć np. przy obsłudze linii turystycznych lub brać udział w paradach autobusów. W sierpniu mieliśmy w Bydgoszczy paradę autobusów z okazji 85-lecia komunikacji autobusowej w Bydgoszczy.

 

Swoje autobusy posiada też Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy (nie mylić z kujawsko-pomorskim stowarzyszeniem), które przejęło wyeksploatowane przez bydgoskie MZK pojazdy, ale też muzeum autobusów w Paterku, którego właściciel i jednocześnie kustosz gustuje w zabytkowych Jelczach, popularnie nazywanych ogórkami. Autobusy z Paterka obsługują bydgoskie linie turystyczne, bywały też wypożyczane do Warszawy na obsługę Europejskiej Nocy Muzeów.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu