Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy dostał od parlamentarzystów i Prezydenta RP podwyżkę

Prezydent Bydgoszczy dostał od parlamentarzystów i Prezydenta RP podwyżkę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 listopad 2021 07:14
Prezydent Bydgoszczy dostał od parlamentarzystów i Prezydenta RP podwyżkę Fot: Robert Sawicki / UMB

Od 1 listopada zarobki Rafała Bruskiego na stanowisku prezydenta Bydgoszczy wzrosły z 12,250 zł do 20.041 zł, czyli maksymalnej kwoty możliwej po 31 października. Podwyżki dla prezydentów miast wynikają z inicjatywy grupy posłów PiS. Co ciekawe parlament ustalił, że prezydenci miast oraz burmistrzowie i wójtowie nie mogą zarabiać mniej niż 16.033 zł miesięcznie.

 

Rafał Bruski dość sporą podwyżkę otrzymał z automatu, wraz z wejściem w życie nowych przepisów. Co prawda ustalanie wynagrodzenia prezydenta to kompetencja Rady Miasta, ale po pierwsze musi się ono odbywać zgodnie z prawem krajowym, czyli wynagrodzenie musi mieścić się w widełkach 16-20 tys. zł, po drugie natomiast w przypadku uchwały Rady Miasta z 28 listopada 2018 roku podwyżka jest automatyczna.

 

Wówczas radni uchwalili, że prezydent Rafał Bruski otrzyma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości maksymalnej – na tamten czas było to 5 tys. zł, od początku listopada zaś jest to 10.770 zł. Dalej prezydent otrzymuje pełny dodatek funkcyjny, który wówczas wynosił 2,5 tys. zł, a od 1 listopada 4100 zł. Dodatkowo prezydent Bydgoszczy otrzymuje dodatek specjalny, który wynosi według uchwały Rady Miasta 50% łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, ale zgodnie ze znowelizowaną ustawą może on wynosić maksymalnie 30%, do tego 20% dodatku za wysługę lat, co daje  maksymalne wynagrodzeni 20.041 zł dla prezydenta miasta na prawach powiatu, stąd też na takiej kwocie kończy się wynagrodzenie prezydenta Bydgoszczy.

 

Radni mogą zarabiać więcej

Obecnie miesięczna dieta radnego Rady Miasta Bydgoszczy to około 2 tys. zł, osoby funkcyjne zarabiają nieco więcej. Nowe przepisy pozwalają podnieść te diety w przypadku Bydgoszczy nawet do około 4,3 tys. zł. Żeby bydgoscy radni zarabiali więcej to muszą najpierw sobie podwyżki przegłosować, na razie takich inicjatyw w bydgoskim samorządzie nie ma, z uwagi na fakt, że byłaby to niepopularna społecznie decyzja.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu