Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiepodległość mogliśmy uczcić na różne sposoby

Niepodległość mogliśmy uczcić na różne sposoby

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 listopad 2021 14:44
Niepodległość mogliśmy uczcić na różne sposoby Fot: Bogusław Białas

11 listopada to nie tylko medialne marsze, ale też szereg inicjatyw, które pozwalają tego dnia uczcić niepodległość np. przez aktywność fizyczną. Reaktywowany po rocznej przerwie związanej z COVID-19 Bydgoski Bieg Niepodległości na dystansie 5 km przyciągnął w czwartek ponad tysiąc sklasyfikowanych biegaczy.

W ramach kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że ten dystans pokonał Błażej Brzeziński w czasie 15 minut i 11 sekund. Drugi na mecie zameldował się Marcin Biskup, a trzeci Paweł Dzierliński. Wśród pań najszybsza była Marta Szenk. Trasa biegu wiodła urokliwymi częściami Bydgoszczy.

 

 

 

 

Fot: Bogusław Białas

 

Tradycyjnie wyruszył 11 listopada Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości. Trasa przejazdu liczyła około 111 km i wiodła przez 10 miejsc Pamięci Narodowej.

 

Ciekawą propozycję dla rodzin przygotowała natomiast 1 Pomorska Brygada Logistyczna. W ramach akcji Ministerstwa Obrony Narodowej ,,Dzień szacunku dla munduru” w siedzibie brygady odbywał się minipiknik, w trakcie którego odbywały się pokazy mundurów, była możliwość spotkania się z żołnierzami i zgłębienia tradycji jednostki, która odgrywa ważną rolę w polskich kontyngentach wojskowych podczas misji pokojowych.

 

- Mundur to wspólnota, wartości i historia. Dlatego darzymy go największym szacunkiem. My, żołnierze Wojska Polskiego zakładamy go z dumą, tak jak nasi poprzednicy. Chcielibyśmy, by dla wszystkich Polaków był symbolem bezpieczeństwa i honoru, a jego widok napełniał dumą. Mundur towarzyszy Wojsku Polskiemu od kilkuset lat. Jego wygląd zmieniał się i unowocześniał, tak jak zmieniało się i przekształcało wojsko. Jedno pozostało niezmienne. Dla nas, żołnierzy noszenie munduru jest zobowiązaniem, symbolem służby Ojczyźnie oraz największym zaszczytem – opowiada kpt. Justyna Kwiatkowska, Oficer Prasowy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej

 

 

 

Fot: st. szer. Damian Kainowski

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu