Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBp. Włodarczyk o migrantach: Nie możemy zejść z nurtu dobrego Samarytanina

Bp. Włodarczyk o migrantach: Nie możemy zejść z nurtu dobrego Samarytanina

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 listopad 2021 11:42

W trakcie kazania wygłoszonego podczas bydgoskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości bp. Krzysztof Włodarczyk odniósł się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zapewniał o modlitwie za funkcjonariuszy broniących jej integralności, ale też mówił o potrzebie troski o tych o stoją po drugiej stronie drutu kolczastego, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

 

- W tym miejscu chciałbym podziękować też tym, którzy bronią naszej Ojczyzny na granicy Polski z Białorusią. Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, wszystkim żołnierzom, wszystkim wolontariuszom. Modlimy się za nich, potrzebują też naszego życzliwego słowa – mówił w czwartek w Katedrze bp. Krzysztof Włodarczyk, aby zwrócić również uwagę na cierpienie migrantów - Myślimy też o tym, którzy cierpią w takiej sytuacji politycznej. Myślimy o migrantach, zanosimy modlitwę za nich, a konsekwencją modlitwy jest konkretna pomoc, którą podmiotowo wykonuje zaufana instytucja Caritas Polska, która troszczy się o najbardziej cierpiących migrantów, przez stworzenie przestrzeni mieszkalnej, przez ofiarowanie jedzenia, ubrania. Teraz te namioty nadziei są stawiane.

 

Biskup Włodarczyk zapowiedział na 21 listopada zbiórkę pieniędzy w diecezji na pomoc migrantom.

 

- Skomplikowana sytuacja, ale nie możemy zejść z nurtu dobrego Samarytanina, jakkolwiek wszystko wygląda strukturalnie i politycznie. Dobry Samarytanin działał w każdych warunkach, czyli zauważał potrzebującego, pochylał się nad nim i konkretnie mu pomagał - wskazywał bp. Włodarczyk.

 

Artykuły powiązane

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu