Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdaniem senatora rola Ignacego Jana Paderewskiego jest niedoceniana

Zdaniem senatora rola Ignacego Jana Paderewskiego jest niedoceniana

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 listopad 2021 15:40

W Narodowe Święto Niepodległości wspominamy odzyskanie przez Polskę niepodległości, czego początkiem były wydarzenia z końcówki 1918 roku. Wspomniane są wielkie postacie tamtego okresu, zdaniem senatora Andrzeja Kobiaka o Ignacym Janie Paderewskim się co prawda pamięta, ale jego rola jest umniejszana.

 

11 listopada w południe senator Andrzej Kobiak złożył na Placu Wolności wiązankę kwiatów, na których w sposób szczególny nawiązuje do postaci Ignacego Jana Paderewskiego.

 

- Uważam, że Ignacy Jan Paderewski w odróżnieniu od wielu osób, które również przyczyniły się do tego, że Polska powstała jako wolne państwo, Paderewski przyczynił się najbardziej. Pamiętajmy o tym, że to Amerykanie to jako pierwsi ogłosili, że powinno powstać wolne państwo polskie, a to on zabiegał w Stanach Zjednoczonych o to, aby mocarstwa Ententy uznały Polskę. I jemu to się udało – wyjaśnia senator Andrzej Kobiak. Jak weźmiemy bardziej wyrazistą w Święto Niepodległości postać marszałka Józefa Piłsudskiego, to on był zwolennikiem współpracy z państwami centralnymi, czyli postawił na zupełnie inny obóz niż Paderewski, czy nawet Roman Dmowski.

 

- Paderewski wybrał państwa Ententy, jako państwa które mogą dać Polce wolność. Poświęcił temu dużo pracy, poświęcił temu swój cały majątek i myślę, że to jest niezauważane, że jego rola jest niedoceniana – zaznacza senator Kobiak.

 

Senator pytany o to, czy zgadza się z opinią prof. Mirosława Golona z IPN, że w dużej mierze Polacy byli wstanie odzyskać niepodległość, bo przez ponad sto lat zachowali kulturę, zgodził się - Polska kultura, ale nie tylko kultura odegrała ważną rolę. Jeżeli sięgniemy pamięcią do zasad Wilsona, które mówiły o tym jakie państwa powinny powstać, wskazane tam było, że państwa powinny mieć swój obręb tam, gdzie jest większość danego narodu, ale nam Polakom udało się przekonać, że nie tylko ilość danego społeczeństwa jest ważna, ale też ważna jest siła kultury danej grupy i siła patriotyzmu.


Senator Kobiak podkreśla, że Ignacy Jan Paderewski, gdy rozgrywały się kluczowe dla Polski rozstrzygnięcia - był wtedy niewątpliwie największą gwiazdą estrady.- co miało mu ułatwić dotarcie do największych możnych ówczesnego świata.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu