Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Patriotyzm jest powołaniem”

,,Patriotyzm jest powołaniem”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 listopad 2021 14:42

Głównym punktem obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Bydgoszczy była uroczysta Msza Święta, którą w Katedrze sprawował bp. Krzysztof Włodarczyk. Wskazywał on na nauczanie czym jest patriotyzm, jakie prowadził uznany niedawno za błogosławionego kardynał Stefan Wyszyński, którego biskup Włodarczyk nazwał ,,kamieniem węgielnym” powojennego patriotyzmu.

- Czy w okolicznościach w jakich żyjemy, czy Ojczyzna rzeczywiście jest nam najdroższa, czy jest jakąś wartością, czy patriotyzm nie jest przeżytkiem i wspomnieniem historii? Czy Ojczyzna jest jeszcze warta naszego uczucia, naszego ukochania? Czy jest sens zaprzątać głowę, zwłaszcza ludziom młodym – jakimś patriotyzmem? - pytał przekornie bp. Krzysztof Włodarczyk - Czy na dźwięk słowa Ojczyzna czujemy jeszcze dreszcz emocji? Czy bylibyśmy wstanie dla tej Ojczyzny cierpień, a nawet umierać? A to może wstyd być dzisiaj patriotom?


Dalej hierarcha kościelny wskazał, że patriotyzm powinniśmy traktować jako powołanie - Przecież patriotyzm jest powołaniem, jest miłością do Ojczyzny, jest obowiązkiem i misją wynikającą z IV przykazania bożego – czcij ojca swego i matkę swoją. Ta ziemia jest właśnie naszą matką, sprawą honoru wobec innych narodów. (…) Św. Jan Paweł II powtarzał za Prymasem Tysiąclecia, że po Bogu najbardziej kocha Ojczyznę. Tego się też uczył papież Jan Paweł II od Prymasa Tysiąclecia.


Zdaniem biskupa Włodarczyka, dzisiaj Polakom może być trudniej zrozumieć czym jest wolna Ojczyzna, bowiem młode pokolenia nie żyły w czasach zaborów - My nie wiemy co to znaczy nie znaleźć Polski na mapie Europy, nasze prababcie, nasi pradziadkowie wiedzieli – dlatego tak ją kochali. Kiedy myślę i mówię dzisiaj o Polsce, to widzę pierwszy krzyż postawiony na ziemi ojczystej i słyszę ojca świętego Jana Pawła II, który podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, na Placu Zwycięstwa w Warszawie powiedział: ,,Kościół przyniósł Polsce Chrystusa, to znaczy klucz do zrozumienia do naszych wielkich dziejów”.

 

Biskup Krzysztof Włodarczyk przypominał też wezwania błogosławionego kardynała Wyszyńskiego, do obowiązku obrony kultury rodzimej

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu