Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Wolność Polski zrodziła się w rewolucji niemieckiej” - czyli jak na wydarzenia listopadowe patrzano przed wiekiem

,,Wolność Polski zrodziła się w rewolucji niemieckiej” - czyli jak na wydarzenia listopadowe patrzano przed wiekiem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 listopad 2021 00:59

Data 11 listopada dla Polaków jest szczególna, ale jak się spojrzy na przekazy i publikację z tamtego okresu, wcale ten dzień nie miał takiej symboliki. ,,Dziennik Bydgoski” w listopadzie 1919 roku większą rolę upatrywał w dacie 9 listopada, która dzisiaj specjalnie nam nic nie mówi.

Dziewiąty listopada będzie w historii naszej dniem pamiętnym po wszystkie czasy – czytamy w wydaniu ,,Dziennika Bydgoskiego” z 9 listopada 1919 roku. Autor błędnie ocenił sytuację, bowiem data ta w dzieje Polski się nie wpisała. 9 listopada 1918 roku, to bardziej ważne wydarzenie w historii Niemiec, tego dnia w Berlinie odbywały się protesty w ramach rewolucji listopadowej, które doprowadziły do upadku rządu. Miało to owszem dalsze następstwa dla całej Europy, bowiem doprowadziło do zawieszenia broni 11 listopada, a wewnętrzne problemy niemieckie wykorzystali Polacy, którzy ogłosili niepodległość.

 

W tym bowiem dniu 1918 roku Polska odrzuciła jarzmo ciemiężcy, które 150 lat niemal dźwigała – tak pisze dalej ,,Dziennik Bydgoski”, wciąż odwołując się do 9 listopada - Dreszcze rewolucyjne wstrząsnęły długo potężnym cielskiem niemieckiego olbrzyma – czytamy dalej - Spadały korony z głów niby zwiędłe płatki maku, szlify jeneralskie zdzierały, w rozsypkę szła armia potężna.

 

Dalej autor publikacji stwierdza - Wolność Polski zrodziła się w rewolucji niemieckiej.


Nie brakuje też oceny działań jakie do rewolucyjnego finału doprowadziły - Rewolucja była wprawdzie następstwem zwycięstw koalicji, ale jej właściwą przyczyną było nadużywanie władzy przez mocarzy prusko-niemieckich, ucisk ducha i umysłowa ciasnota. Przytem szowinizm najgorszeg rodzaju i dążenie do opanowania bodaj całego świata, który miał być podnóżkiem Niemiec.

 


 

Dwa dni później – 11 listopada 1919 roku – tematem dnia w ,,Dzienniku Bydgoskim” była informacja o tym, że wybory samorządowe w Bytomiu na Śląsku wygrali Polacy. Była to istotna informacja w tamtym okresie, bowiem Bytom ostatecznie według Traktatu Wersalskiego pozostał w Niemczech. Zwycięstwo Polaków w wyborach można było traktować jako mimo wszystko argument, aby to miasto weszło w skład Polski.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu