Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrwa odprężanie want na Moście Uniwersyteckim

Trwa odprężanie want na Moście Uniwersyteckim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 listopad 2021 15:44

Na Moście Uniwersyteckim prowadzone są obecnie zaawansowane prace naprawcze, których finalnym efektem będzie możliwość oddania obiektu do użytku. Most Uniwersytecki zamknięty dla ruchu został w lutym, po ekspertyzie wskazującej, że anomalie w naprężeniu want, czyli lin podtrzymujących most, mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej.

- Jesteśmy na etapie odpuszczania siły w wantach. Siła w 6 wantach będzie odpuszczona do wartości 50%. Jesteśmy powiedzmy na 1/3 tego etapu – wyjaśnia nam Damian Wiruś, który w imieniu firmy Kormost odpowiada za naprawcze prace projektowe - Proces odpuszczania był poprzedzony balastowaniem obiektu.

 

Zanim rozpoczęło się luzowanie want wzmocniono węzły. Dla zachowania balastu zastosowano elementy obciążenia. Na wysokości dworca autobusowego obecnie na łożysku ułożono balast o masie 70 ton.

 

70 tonowe obciążenie

 


Wykonawca wcześniej wzmocnił 4 węzły, gdzie można było przeprowadzić prace naprawcze bez konieczności odprężania lin.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu