Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,My przetrwaliśmy dzięki zwycięstwu na polu kultury”

,,My przetrwaliśmy dzięki zwycięstwu na polu kultury”

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 listopad 2021 13:25

11 listopada to data symboliczna, przypominająca o tym, że po ponad stu latach zaborów, Polska powróciła na mapy odzyskując niepodległość. Przez te ponad sto lat zaborcy starali się Polaków czy to zgermanizować, czy zrusyfikować, ale to im się nie udało. Dzięki temu uporowi Polska przetrwała czas zaborów.

We wtorek odbył się wyjątkowy koncert z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w auli nowej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej, którego współorganizatorami był Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Braille'a w Bydgoszczy. Przede wszystkim organizatorami tego koncertu była młodzież uczęszczająca do ośrodka.

 

O tym, że Polska przetrwała zabory mówił dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon - Oni stopniowo chcieli na swój sposób nas ucywilizować – po prusku, austriacku, rusku i ukraść nam to co dla nas tak cenne i ważne. Nie daliśmy. W dużej mierze dzięki kulturze przetrwaliśmy i dzisiaj, gdy w ten muzyczny sposób czcimy to wielkie święto, to jest bardzo mądra formuła, bo my przetrwaliśmy dzięki zwycięstwu na polu kultury.


Profesor Golon podkreślał, że zarówno działania polityczne oraz militarne nie odegrały tak istotnej roli w walce o niepodleglość, jak właśnie zachowanie kultury.

W organizację koncertu włączył się też wydział muzyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Zrzeszenie Harcerskie Piąta PL. W czasie koncertu wybrzmiały znane pieśni patriotyczne. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji filmowej z wydarzenia.

 

Cały zapis koncertu wyemitujemy w czwartek – w Narodowego Święto Niepodległości.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu