Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWarszawska posłanka w Bydgoszczy szczyciła się, że domagała się od Brukseli ukarania Polski

Warszawska posłanka w Bydgoszczy szczyciła się, że domagała się od Brukseli ukarania Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 02 listopad 2021 18:55
Warszawska posłanka w Bydgoszczy szczyciła się, że domagała się od Brukseli ukarania Polski Fot: Zieloni

W sobotę Bydgoszcz odwiedziła posłanka Urszula Zielińska, jedna z niewielu w Sejmie przedstawicielek Zielonych, która reprezentuje okręg warszawski. Do Bydgoszczy przyjechała promować Zielony Ład, który ma być alternatywą dla rządowego ,,brunatnego ładu”. Podczas konferencji prasowej Zielińska pochwaliła się wprost, że Zieloni domagali się ukarania Polski i Węgier przez Komisję Europejską.


Zaczęło się jednak bardziej wyważenie. Zielińska wskazała, że jeżeli Polska nie będzie przestrzegać zasad praworządności to straci ogromne pieniądze na transformację energetyczną ale też na wzmocnienie służby zdrowia.

 

 

- Polski Ład PiSu, czyli nieprzestrzeganie prawa, kosztuje nas dużo. Każdego dnia Polska jest zobowiązana zapłacić 7 milionów zł kar za nieprzestrzeganie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Turowa i Izby Dyscyplinarnej. Suma kar do dziś to już ponad 100 mln zł. Za tę kwotę można podwoić liczbę karetek pogotowia w Bydgoszczy i obdzielić nimi jeszcze 8 kolejnych powiatów – mówiła posłanka. Dalej wskazała, że do końca roku kary sięgną 0,5 mld zł, za co można wymienić wszystkie piece tzw. kopciuchy w bydgoskich mieszkaniach komunalnych. Zwróciła też uwagę, że zagrożone są setki miliardów z Krajowego Programu Odbudowy.

 

Zieloni chcą dodatkowych kar

Dalej posłanka przyznała jednak, że jej formacja sama zabiega o dalsze kary dla Polski - W kwestii praworządności zwróciliśmy się, razem z węgierskimi Zielonymi, do szefowej Komisji Europejskiej z apelem o uruchomienie tego mechanizmu ,,pieniądze za praworządność”, który jest jedynym z niewielu skutecznych narzędzi Komisji Europejskiej, aby kraje, które zdecydowały się nie przestrzegać prawa tak jak Węgry, tak jak Polska, żeby móc doprowadzać do tego, żeby to prawo było przestrzegane.

 

Jeden z lokalnych działaczy za przykład łamania praworządności wymienił budowę drogi S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń, w przebiegu krytykowanym przez ekologów.

 

Wyrazista narracja

Zieloni do Sejmu dostali się z list Koalicji Obywatelskiej, gdzie dominującą formacją jest Platforma Obywatelska. Nowy przywódca tej partii, były premier Donald Tusk, na każdym kroku stara się budować narrację, że stara się przekonywać Brukselę, że karanie Polski to zła droga. Zieloni widocznie wyszli przed szereg.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu