Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOd 2023 roku na miejskich liniach pojawi się nowy przewoźnik

Od 2023 roku na miejskich liniach pojawi się nowy przewoźnik

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 październik 2021 12:18

Najprawdopodobniej firma Irex Trans, która obsługuje kilkanaście miejskich linii zakończy pracę przewozową w Bydgoszczy 31 grudnia 2022 roku. Od 1 stycznia 2023 roku do końca 2031 roku te linie przejmie Mobilis. Mowa o liniach: 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85.

W środę 27 października Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej rozstrzygnął przetarg na obsługę tych linii w latach 2023-2031. Kluczowym kryterium w tym przetargu była najniższa cena. Mobilis z siedzibą w Warszawie zaoferował realizację przewozów za 7,33 zł za przejechany kilometr autobusu przegubowego oraz 6,25 zł, co w 2023 roku kosztować ma miasto ponad 26 mln zł. Zgodnie z zapisami specyfikacji te ceny będą z czasem wzrastały w oparciu chociażby o inflację czy wzrost minimalnych płac.

 

Drugi komunalny MZK zaoferował 8,97 zł za kilometr autobusu przegubowego, natomiast dotychczasowy przewoźnik Irex Trans 9,27 zł.

 

Teoretycznie Irex Trans może się od tego rozstrzygnięcia odwołać do Krajowej Izby Odwoławczej. Do czasu zamknięcia możliwości odwołań umowa z Mobilisem nie będzie mogła zostać podpisana.

 

Przewoźnik tylko wykonuje usługę

Mało który pasażer nawet wie, że na niektórych liniach jeżdżą autobusy prywatnej firmy. ZDMiKP chce w ten sposób szukać oszczędności, dzięki temu, że przewoźnicy oferują w przetargach niższe ceny od MZK. Operatorem biletów jest jednak ZDMiKP, do którego kasy wpływają wszystkie wpływy ze sprzedaży. Przewoźnikowi natomiast płaci jedynie za przejechane kilometry, ewentualnie odejmując od zapłaty kary umowne.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu