Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPilotażowe ogrody deszczowe mają poprawić lokalną retencję. Dofinansuje je Unia Europejska

Pilotażowe ogrody deszczowe mają poprawić lokalną retencję. Dofinansuje je Unia Europejska

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 październik 2021 08:53
Pilotażowe ogrody deszczowe mają poprawić lokalną retencję. Dofinansuje je Unia Europejska Fot: YouTube

Przed dwoma miejskimi budynkami planuje się utworzenie ogrodów deszczowych, których celem będzie oczyszczanie i gromadzenie wód deszczowych. To będzie element walki ze zjawiskiem suszy. Ratusz zapowiada również poprawę estetyki, dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania. Jak się sprawdzi, to powstawać mogą kolejne tego typu ogrody.

Ogród deszczowy powstanie na wąskim pasie zieleni pomiędzy chodnikiem i budynkiem. Zachowany zostanie rosnący w tym miejscu cis, a krzewy ognika zostaną przesadzone. Ogród będzie miał formę donicy z roślinnością zasilanych deszczówką pozyskaną z dachów. Jego budowa będzie wymagała skierowania rur spustowych na budynku. Nadmiar wody odprowadzony zostanie za pomocą kratki – sitka przelewowego zamontowanego w górnej części donicy i rury przelewowej do odciążonej już kanalizacji deszczowej. Wraz z pojemnikami tworzącymi ogród deszczowy zaprojektowane zostało drewniane siedzisko dla oczekujących klientów Urzędu Miasta. Ogród będzie wyposażony w kompaktową stację meteorologiczną, czujnik mierzący wilgotność gleby oraz deszczomierz – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy - W ogrodzie zasadzone zostaną rośliny hydrofitowe - bardzo dobrze znoszące okresy zalewania i suszy.

 

Pierwszy ogród deszczowy powstanie przed budynkiem Urzędu Miasta przy ulicy Grudziądzkiej, drugi przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ulicy Leszczyńskiego. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy, który wdroży to rozwiązanie. Inwestycje dofinansuje Unia Europejska w ramach programu Interreg Europa Środkowa.

 

Przed miesiącem informowaliśmy, że planowane jest też utworzenie trzech zielonych ścian, które oprócz efektów wizualnych mają pomóc zwalczać smog. Jedna ściana powstanie na Urzędzie Miasta przy Grudziądzkiej, druga na budowanym obok parkingu wielopoziomowym, zaś trzecia na Miejskim Centrum Kultury przy ulicy Marcinkowskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu