Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent odpowiada na Polski Ład. Ceny biletów komunikacji miejskiej i parkingowe podrożeją

Prezydent odpowiada na Polski Ład. Ceny biletów komunikacji miejskiej i parkingowe podrożeją

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 październik 2021 11:56
Prezydent odpowiada na Polski Ład. Ceny biletów komunikacji miejskiej i parkingowe podrożeją Fot: Bartosz Bieliński

Zmian w cenie biletu jednorazowego w Bydgoszczy nie było od dobrej dekady. Dzisiaj na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego zapowiedziano podniesienie opłat, co spowodowane ma być wdrażaniem przez rząd Polskiego Ładu, który uderzyć ma w wpływy do budżetu miasta.

- To jest gigantyczny mega podatek, który rząd na swoje partyjne cele chce zawłaszczyć nam Polakom – tak mówi o procedowanych przez rząd zmianach podatkowych, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

W piątek minister Łukasz Schreiber mówił, że Bydgoszcz ma na Polskim Ładzie zyskać ponad 100 mln zł rocznie. Nie wierzą jednak w te zapowiedzi samorządowcy. Jak tłumaczył skarbnik miasta Piotr Tomaszewski – skutki zmniejszenia wpływów z podatku PIT spowodowane Polskim Ładem to 13 mld zł rocznie dla całej strefy samorządowej. Planowana w latach 2021-2022 transza rekompensat wynikająca z innej ustawy to 8 mld + około 4 mld zł, w kolejnych latach będzie to jednak już tylko 3-4 mld zł rekompensaty, przez co samorządy jak wynika z matematyki w ciągu 10 lat stracą około 77 mld zł.

 

Skutkiem zmian podatkowych będzie podniesienie opłat za usługi publiczne, dlatego prezydent zarekomenduje Radzie Miasta podniesienie biletu jednorazowego w komunikacji miejskiej do 3,80 zł (o 80 groszy), biletu godzinowego do4,80 zł oraz miesięcznego do 108 zł. Wprowadzony zostanie dodatkowo bilet 20 minutowy za 3 zł.


Podniesione mają być też opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania do 3,80 zł w I strefie i 2,70 zł w II strefie. Całodzienne parkowanie w I strefie kosztować będzie 36,50 zł, natomiast w II 25 zł.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu