Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLądowanie tego samego samolotu w Bydgoszczy będzie trzy razy droższe niż w Warszawie. Istnieje obawa, że przewoźnicy uciekną

Lądowanie tego samego samolotu w Bydgoszczy będzie trzy razy droższe niż w Warszawie. Istnieje obawa, że przewoźnicy uciekną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 październik 2021 18:51

O zapowiedziach Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, aby od stycznia 2022 roku podnieść opłaty nawigacyjne i terminalowe już pisaliśmy, jest to jeden z istotniejszych tematów, którymi w ostatnich tygodniach zajmują się posłowie. Poseł Krzysztof Gawkowski zwraca uwagę, że nierówność opłat doprowadzi do tego, że przewoźnikom bardziej będzie się opłacało latać na duże lotniska, przez co najbliższe dwa lata dla Portu Lotniczego Bydgoszcz mogą być bardzo ciężkie.

- Podwyżki opłat nawigacyjnych od roku 2022 będą większe dla portów regionalnych o 70%. Co to oznacza? Że takie porty jak tutaj w Bydgoszczy, będą miały stawki wyższe niż dotychczas – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Krzysztof Gawkowski - Gdybyśmy porównali sobie jak wygląda to w największym porcie w Polsce – na lotnisku Chopina – przyjęcie samolotu pasażerskiego Boeinga 747 (najbardziej popularnej maszyny) kosztuje około 2 tys. zł. Taka jest opłata nawigacyjna. Ta sama opłata nawigacyjna tutaj w Bydgoszczy będzie wynosiła blisko 6 tys. zł Stawka trzy razy wyższa.

 

Z czego to wynika? Pod koniec września o planowanych zapowiedziach podniesienia opłat debatowała sejmowa podkomisja ds. ruchu lotniczego, na której minister Marcin Horała przyznał - Efektywność kosztowna prowadzona na małych lotniskach, jest względnie niższa niż w dużych portach.

 

Chodzi o to, że koszty utrzymania personelu są na wszystkich lotniskach w Polsce podobne, gdy ląduje więcej samolotów, tym koszt jednego lądowania jest mniejszy. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podzieliła lotniska na strefy i w oparciu o ruch lotniczy wyznaczyła stawki.

 

Poseł Krzysztof Gawkowski uważa, że w obronie bydgoskiego lotniska powinien stanąć przedstawiciel rządu w terenie, czyli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, do którego zwrócił się z interwencją - Otrzymałem prezesa od prezesa portu w Bydgoszczy, że tak drastyczna podwyżka opłat nawigacyjnych może skutkować problemami z funkcjonowaniem portu. Zatem stawiam wprost wojewodzie – czy zdaje sobie sprawę, że w najbliższych dwóch latach może dojść do zamknięcia portu lotniczego w Bydgoszczy.

 

Prezes bydgoskiego lotniska Tomasz Moraczewski liczy, że ostatecznie PAŻP wycofa się z planowanych podwyżek opłat. Na wspomnianym posiedzeniu podkomisji sejmowej, z udziałem prezesów polskich lotnisk, pojawiła się poprawka do projektu budżetu państwa na 2022 rok, aby Skarb Państwa zrekompensował PAŻP straty związane z pandemią i ograniczeniem ruchu lotniczego tym związanego (eksperci wskazują, że branża lotnicza w Europie do stanu sprzed pandemii wróci najszybciej w 2024 roku), przez co nie będzie konieczności podnoszenia opłat. Na razie nie widać jednak entuzjazmu dla tego rozwiązania wśród polityków partii rządzącej. Poseł Gawkowski pytany o tę poprawkę przyznaje, że nie wierzy w jej uchwalenie przez Sejm.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu