Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozpoczynają się finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. W finale dwie osoby związane z Akademia Muzyczną

Rozpoczynają się finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. W finale dwie osoby związane z Akademia Muzyczną

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 październik 2021 13:13

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych w klasie fortepianu na świecie. Konkurs odbywa się od 1927 roku w ostępach pięcioletnich w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W wąskim gronie finalistów znajdują się dwaj pianiści związani z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy.

Do finału jury zakwalifikowało 12 pianistów z 10 krajów. Po dwóch reprezentantów oprócz Polski mają tylko Włochy, Japonia i Kanada. Polskę reprezentują pochodzący z Kielc Kamil Pacholec, który studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Jakub Kuszlik, który także studiował na bydgoskiej uczelni.

 

Przewodniczącą jury jest natomiast profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Katarzyna Popowa-Zydroń, co świadczy o jej międzynarodowym uznaniu.

 

Finałowe przesłuchani potrwają do środy.

 

W tym roku Konkurs Chopinowski odbywa się po raz 18-ty.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu