Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz: Powinien nam towarzyszyć entuzjazm budowania rzeczy wielkich

Jasiakiewicz: Powinien nam towarzyszyć entuzjazm budowania rzeczy wielkich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 17 październik 2021 17:39

- Jest to historyczna wielka szansa – tak o perspektywach rozwoju bydgoskiego węzła logistycznego mówił radny wojewódzki, były prezydent Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz. Wypowiedź ta padła w ramach dyskusji podczas odbywającego się w poniedziałek 11 października I Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku.

- Jesteśmy na początku drogi, gdzie kłopotów będzie cała masa, albo jeszcze więcej. Natomiast powinien nam towarzyszyć entuzjazm budowania rzeczy wielkich – zachęcał samorządowiec do większego entuzjazmu w działaniach na rzecz rozwoju węzła logistycznego, czyli w dążeniach do uznania przez Komisję Europejską Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T oraz do budowy terminalu drogowo-kolejowego Bydgoszcz Emilianowo.

 

– Jest kolejny punkt odniesienia, aby z tego zrobić w środku Polski jedną z najważniejszych i najbardziej efektywnych form gospodarki – wskazywał Roman Jasiakiewicz - Spójrzmy, w naszym województwie kujawsko-pomorskim takiego oddziaływania, takiej formy przedsiębiorczości, takiej formy budowania podstawy dla rozwoju nie mamy i nigdy ona nie powstała jeszcze w takiej skali. Jest to historyczna wielka szansa, żeby przy wspólnym udziale wielu serdecznie zainteresowanych i wielu serdecznie wspierających, tę inicjatywę w zdecydowany sposób przyśpieszyć i nadać optymalny kształt na miarę tego co jest dzisiaj możliwe.


W swoim wystąpieniu Jasiakiewicz wspomniał, że Komisja Polityki Regionalnej, Rozwoju Województwa i Infrastruktury Sejmik Województwa zobowiązała Zarząd Województwa do podjęcia rozmów w celu zaangażowania się Województwa Kujawsko-Pomorskiego w projekt terminalu w Emilianowie. Obecnie jest to inicjatywa z jednej strony rządowa, bowiem spółkę mającą na celu budować terminal założyła agencja rolna Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, kolejnym udziałowcem reprezentującym Skarb Państwa będzie PKP SA, a drugiej zaś bydgoska, bowiem udziały objąć ma też spółka komunalna Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.

 

Prezes spółki celowej – Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo – Paweł Bukowski wspomniał, że analizy wykazały, że złotówka zainwestowana w ten terminal powinna przynieść 22 zł zwrotu, natomiast w ciągu 30 lat stopa zwrotu powinna wynieść od 14 d0 17 mld zł.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu