Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowa narracja rządu w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego

Nowa narracja rządu w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 październik 2021 00:32

W 2016 roku do Sejmu trafiło ponad 160 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego. W poprzedniej kadencji nie udało się ustawy doprowadzić do końca, dlatego powróciła w bieżącej kadencji (jeżeli do jej końca ustawa nie będzie uchwalona to trafi do niszczarki). Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki uważają, że dzisiaj ten projekt jest nieaktualny, stąd też podtrzymują negatywne stanowisko wobec tej inicjatywy.

Oba resorty na drodze interpelacji postanowił zapytać poseł Paweł Olszewski. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi wiceministra Piotra Brombera stwierdza, że obywatelski projekt powstał w 2015 roku – odnosi się do poprzedniego stanu prawnego i jest sprzeczny z nowymi regulacjami – czytamy w odpowiedzi. Podobną ocenę wyraża w imieniu ministra edukacji i nauki, wiceminister Włodzimierz Bernacki - Pragnę uprzejmie wskazać, że obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (…) nie uwzględnia rozwiązań wynikających z ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Chodzi o nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, flagowy projekt poprzedniej kadencji byłego wicepremiera Jarosława Gowina.

 

Projekt obywatelski procedowany jest już blisko 6 lat, w tym czasie uwarunkowania prawne mogły się zmieniać. Trudno jednak mówić o jakiś intensywnych pracach – po I czytaniu zarówno w tej i poprzedniej kadencji, projekt kierowano do prac w komisjach sejmowych, które następnie latami nie robiły z nim nic. W ten sposób praktycznie projekt niepopularny w Toruniu leży latami w ,,komisyjnej zamrażarce”.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu