Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKryzys powołań kapłańskich. W tym roku do bydgoskiego seminarium nie zgłosił się nikt

Kryzys powołań kapłańskich. W tym roku do bydgoskiego seminarium nie zgłosił się nikt

Napisane przez  Ł.R. / KAI Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 październik 2021 00:19
Kryzys powołań kapłańskich. W tym roku do bydgoskiego seminarium nie zgłosił się nikt Fot:Pawe Zielke

Z informacji Katolickiej Agencji Informacyjnej wynika, że w tym roku do 41 działających w Polsce seminarium duchownych zgłosiło się 242 alumnów, czyli studentów pierwszego roku kapłaństwa, do tego dochodzi 114 kandydatów w ramach formacji zakonnej. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to spadek aż 20%. W czterech seminariach nie przyjęto nikogo.

Wśród tych czterech seminariów znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy podległe Wydziałowi Teologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Alumnów nie udało się pozyskać także w Świdnicy, Drohiczynie, Elblągu i w Łowiczu. Najwięcej kandydatów na księży zgłosiło się do seminariów w Poznaniu i Tarnowie – po 14.

 

Katolicka Agencja Informacyjna swoje dane pozyskała od ks. dr Piotra Kota, przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu