Jesteś tutaj: HomeBydgoszczElektryczny bolid w 3 sekundy osiąga 100 km/h, Innowacyjny projekt wspierają bydgoskie firmy

Elektryczny bolid w 3 sekundy osiąga 100 km/h, Innowacyjny projekt wspierają bydgoskie firmy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 październik 2021 07:59
Elektryczny bolid w 3 sekundy osiąga 100 km/h, Innowacyjny projekt wspierają bydgoskie firmy Fot: put.poznan.pl

PUT Motorsport to działające na Politechnice Poznańskiej koło naukowe, które jako jedyne w Polsce bierze udział w tworzeniu bolidów wyścigowych w Formule Student – takim studenckim odpowiedniku Formuły 1. Inicjatywę wspierają także bydgoskie firmy tworzące Bydgoski Klaster Przemysłowy.

Koło Naukowe PUT Motorsport działa od 2014 roku, z roku na rok ulepszając swoje konstrukcję. Najnowszy model pojazdu wyścigowego zasilany jest elektrycznie i potrafi w 3 sekundy osiągnąć prędkość 100 km/h. Nie udało by się pojazdu zbudować, gdyby nie konkretne wsparcie bydgoski firm, Firma TE Connectivity wykonała kluczowe części elementów zawieszenia oraz konstrukcji nośnej. Oprócz tego zaopatrzyli maszynę w mocowanie pomp hamulcowych oraz baterii wysokiego napięcia. Kolejno firma Aplex wykonała kilka sztuk kluczowego 6-osiowego elementu.

 

Pojazd weźmie wkrótce udział w zawodach organizowanych w Finlandii.

 

W polityce firm tworzących Bydgoski Klaster Przemysłowy znajduje się wspieranie innowacyjnych projektów uczniowskich i studenckich.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu